Dodaj publikację
Autor
Krzysztof Mieszkowski
Data publikacji
2011-06-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
125

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji j. polskiego w gimnazjum dotyczący utworu J. Słowackiego pt. "Testament mój".
 Pobierz (docx, 13,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W GIMNAZJUM

Temat: Nieprzemijająca moc „siły fatalnej” i jej wpływ na następne pokolenia. Poznajemy wiersz Juliusza Słowackiego pt. „ Testament mój ”.

Cele.

- kształcenie umiejętności analizy i interpretacji utworu poetyckiego,

- kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, z właściwą intonacją i akcentowaniem ,

- kształcenie umiejętności formułowania pisemnych wniosków w oparciu o tekst,

- bogacenie czynnego słownictwa ucznia,

- kształcenie czynnych postaw społecznych i patriotycznych.

2.Metody.

- praca z tekstem, praktyki pisarskiej.

3. Formy pracy.

- indywidualna, zbiorowa.

4. Pomoce dydaktyczne.

- Encyklopedia PWN.

Przebieg lekcji.

Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności, przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji.

Nawiązanie do tematu. Co to jest testament, jakie elementy zawiera, kiedy się go pisze. Po wypowiedziach uczniów odczytanie znaczenia wyrazu na podstawie encyklopedii.

Realizacja tematu. Uczniowie mają za zadanie napisać skróconą wersję . Omówienie wybranych prac.

Temat lekcji. Zapis na tablicy i w zeszytach.

Dalsza realizacja . Odczytanie wiersza przez nauczyciela i wybranego ucznia, wyjaśnienie niezrozumiałych słów. Zwrócenie uwagi na formę wypowiedzi i zapisanie definicji pojęcia testament poetycki. Wyeksponowanie różnicy między obu rodzajami testamentów

testament

tradycyjny poetycki

- konkretny spadkobierca, - brak takowego, czytelnik,

- spadek w postaci przedmiotów - spadek w postaci wartości

materialnych, np. domu, samochodu duchowych, np. poezja , jej

lub pieniędzy, wartość i moc,

Co poeta sądzi o swojej poezji?

„ Płaszcz na moim duchu nie był wyżebrany… ”

„ Lecz zostanie po mnie ta siła fatalna… ”

Wypowiedzi uczniów pod kierunkiem nauczyciela. Odwołanie się do poznanej już lektury A. Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” w kontekście fragmentu:

„ Lecz zaklinam niech żywi…”

Samodzielna interpretacja myśli zawartej w powyższym fragmencie dokonana przez uczniów w formie notatki pisemnej. Odczytanie i omówienie prac.

Podsumowanie. Czy sąd Słowackiego o swojej poezji był trafny, dlaczego? Jak należy odczytać dzisiaj „ostatnią wolę” poety?

Praca domowa. Co to znaczy być dzisiaj patriotą ?– rozwinięcie myśli w dowolnej formie.

Opracował Krzysztof Mieszkowski