Dodaj publikację
Autor
Krzysztof Mieszkowski
Data publikacji
2011-06-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
149

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji j. polskiego dotyczący utworu M. Konopnickiej pt. "Rota".
 Pobierz (docx, 13,9 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W GIMAZJUM

Temat: Jak współcześnie odczytać wymowę wiersza Marii Konopnickiej pt. „Rota”?

Cele.

- bogacenie czynnego słownictwa uczniów,

- kształcenie umiejętności i twórczej interpretacji utworu,

- kształcenie umiejętności formułowania własnych pod wpływem przeczytanego tekstu,

- doskonalenie umiejętności samodzielnej pracy z utworem,

- kształtowanie właściwej postawy patriotycznej i obywatelskiej, spełniającej wymogi współczesności.

2. Metody.

- praca z tekstem, zmodyfikowana heureza.

3. Formy.

- zbiorowa { w zorganizowanych zespołach uczniowskich}.

4. Środki dydaktyczne.

- Encyklopedia PWN.

5. Przebieg lekcji. Nawiązanie do nowego tematu. Wypowiedzi uczniów dotyczące rozumienia znaczenia wyrazu „rota”. Skorzystanie z zapisu encyklopedycznego.

6. Podanie tematu. Zapis na tablicy i w zeszytach. Pod tematem zapis znaczeń słowa „rota” : podstawowa formacja w wojsku z XVI i XVII w. ,tekst przysięgi , przyrzeczenia.

7. Realizacja. Podanie pytań do wiersza na tablicy:

Twoje pierwsze wrażenia po przeczytaniu utworu.

Czego dotyczą sprawy w nim poruszane?

Podkreśl czasowniki i zaimki, które ujawniają obecność podmiotu zbiorowego . Jaką zbiorowość on reprezentuje?

Jakie zwroty tę postawę wyrażają?

Utwór daje wizję bohaterskiej przyszłości, ale też poetka odwołuje się do przeszłości. Do jakiej tradycji historycznej nawiązują wyrażenia: „szczep Piastowy”, „orężny hufiec”, „złoty róg”?

Do kogo jest adresowany utwór?

Z jakim innym utworem można porównać „Rotę”? Udowodnij swój pogląd.

8. Dalsza realizacja. Podział klasy na grupy i przydział pytań. Wyjaśnienie czego wymaga każde z poleceń. Ustalenie terminu i zasady odpowiedzi na powyższe zagadnienia. Skrótowe przypomnienie okoliczności powstania utworu, warunków społeczno – politycznych, jakie wtedy panowały. Zwrócenie uwagi na etos walki o niepodległość tamtych czasów {M. Drzymała, dzieci z Wrześni }. Podkreślenie , że aby zrozumieć i właściwie zinterpretować utwór „Rota”, należy znać realia czasów w jakich powstał oraz sytuacje Polaków.

9. Posumowanie. Wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości uczniów. Zachęta do podjęcia pracy nad zagadnieniami oraz do dyskusji, która umożliwi m. in. odpowiedź na pytanie zawarte w temacie lekcji.

Opracował Krzysztof Mieszkowski

Rybnik