Dodaj publikację
Autor
Jolanta Brzeźniak
Data publikacji
2011-06-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
95

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zawiera informacje o witaminach i ich wpływie na nasz organizm.
 Pobierz (doc, 42,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt zajęcia zintegrowanego przeprowadzonego przez Jolantę Brzeźniak w klasie II A

Podstawa programowa:
Uczeń dba o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych,
dba o higienę osobistą i czystość odzieży, wie jakie znaczenie dla zdrowia ma
właściwe odżywianie się oraz aktywność fizyczna.

Ośrodek tematyczny: Żyj zdrowo.

Temat: Zdrów jak ryba.

Cele:
główny: Jak dbać o zdrowie?

operacyjne: Uczeń
- zna nazwy warzyw i owoców występujących w Polsce,
- wie jak należy dbać o zdrowie,
- rozumie znaczenie witamin dla zdrowia,
- pamięta o myciu owoców, warzyw i rąk,
- potrafi dodawać i odejmować w zakresie 20,
- potrafi uporządkować wyniki rosnąco,
- czyta ze zrozumieniem,
- potrafi po skosztowaniu kawałka odgadnąć co to za warzywo lub owoc,
- stara się ułożyć zdanie z rozsypani wyrazowej,

Metoda: słowna – rozmowa
oglądowa – pokaz
czynnościowa – zadania stawiane do wykonania

Forma: indywidualna
zbiorowa

Środki dydaktyczne:
tablice demonstracyjne z rysunkami produktów w których występują witaminy, produkty do zagadek smakowych, matematyczna karta pracy, karteczki do mapy pojęciowej, wyrazy do rozsypani wyrazowej.

Przebieg zajęcia:

1. Matematyczna karta pracy – oblicz, uporządkuj wyniki rosnąco, zapisz hasło. ZDROWIE.

Karta pracy
1. Oblicz.

4 + 4 =……… d

10 + 10 = ……. e

19 – 7 =……. o

10 – 3 =……. z

8 + 5 =……… w

8 + 2 =……… r

9 + 6 =……… i

2. Uporządkuj wyniki rosnąco.

wyniki | | | | | | | | |litery | | | | | | | | |

- Ocena wykonanej pracy,( każdy uczeń otrzymuje ocenę ).

2. Mapa pojęciowa „ JAK DBAĆ O ZDROWIE”
- dzieci zapisują swoje myśli i przyklejają do dużego kartonu

3. Odczytanie odpowiedzi dzieci przez nauczyciela, rozmowa kierowana dotycząca zdrowia.

4. Wspólne ułożenie zdania z rozsypani wyrazowej:

ABY NASZ ORGANIZM PRAWIDŁOWO SIĘ ROZWIJAŁ POTRZEBUJE WIELU WITAMIN

5. Ćw. śródzajęciowe
Aby być zdrowym należy się gimnastykować, a zatem zrobimy 5 przysiadów, 3 podskoki na jednej i 3 na drugiej nodze, 4 skłony i jeszcze krążenia ramion do przodu i do tyłu.

6. Dzieci siedzą w kole:
- odczytanie przez ucznia informacji z książki – „ Co to są witaminy?”
- poznanie informacji na temat witamin, ich wpływu na nasz organizm i produktów w których się znajdują – tablice demonstracyjne ( rysunki produktów)

Niedobór witaminy A powoduje :

- wzrost zagrożenia infekcjami

- zahamowanie wzrostu

- kruchość paznokci

- osłabienie wzroku

Niedobór witaminy B powoduje:

- zmniejszoną sprawność umysłową i fizyczną

- brak apetytu , chudnięcie

- zanik mięśni

- choroby skóry i błon śluzowych

Niedobór witaminy D powoduje:

- krzywicę

- utratę zębów

- łamliwość kości

- osłabienie wzroku

- zagadki – „ Jaka to witamina”
Nauczyciel pokazuje np. marchewkę a dzieci odgadują jaką witaminę zawiera

( PRZYPOMNIENIE O MYCIU WARZYW, OWOCÓW I RĄK)

- zagadki smakowe – każdy uczeń otrzymuje kubeczek a w nim „ coś”
(np. owoce , warzywa, ryby, mleko itp. ) zjada mówi co zjadł ...