Dodaj publikację
Autor
Jolanta Brzeźniak
Data publikacji
2011-06-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
44

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Uświadomienie dzieciom konieczności niesienia pomocy potrzebującym.
 Pobierz (doc, 213,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt zajęć zintegrowanych przeprowadzonych przez Jolantę Brzeźniak
w klasie II A

Podstawa programowa:
Uczeń potrafi odróżnić, co jest dobre, a co złe w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi, wie że warto być odważnym, mądrym i pomagać potrzebującym;

Ośrodek tematyczny: Na łące.

Temat: Spotkanie z Odrobinką.

Cele:

główny: Uświadomienie dzieciom konieczności niesienia pomocy potrzebującym.

operacyjne: Uczeń:
– stara się wypowiadać w uporządkowany sposób na temat treści
lektury,
– potrafi rozwiązywać zagadki,
– stara się uporządkować ilustracje wg. kolejności wydarzeń,
– potrafi przyporządkować podpis do obrazka,
– stara się określić cechy bohaterów,
– potrafi rozwiązać zadanie tekstowe dostosowane do jego
możliwości, zapisuje odpowiedź,
– podaje przykłady pomocy potrzebującym, omawia obrazki,
– pamięta o zasadach ortografii,
– stara się pokazać na mapie Europy Danię i miasto Odense
– współpracuje w grupie podczas zabaw ruchowych

Metoda: słowna – rozmowa,
oglądowa – pokaz
czynnościowa – zadania stawiane do wykonania

Forma: zbiorowa, grupowa

Pomoce: zagadki, książki H. Ch. Andersena, kartoniki z cechami postaci, ilustracje do lektury „ Dziecię elfów”, podpisy do ilustracji, obrazki przedstawiające czynienie dobra, piosenka „ Majowa łąka”

Przebieg zajęcia

1. Wprowadzenie w tematykę zajęć –( dzieci w kręgu) wybrany uczeń podchodzi losuje kartkę z zagadką czyta wszyscy odpowiadają, odpowiedź zapisywana jest na tablicy ( zwracamy uwagę na ortografię)

Ta piękna panna mieszkała w kwiatku,
ale ropucha ją w net porwała.
I od tej chwili mała dziewczynka,
różne przygody w swym życiu miała.
( Odrobinka )

Ma długi ogonek,
oczy jak paciorki,
gdy zobaczy kota,
ucieka do norki.
( mysz )

Mam bardzo małe oczy,
nie widzę prawie w cale,
lecz w ciemnych korytarzach,
ruszam się doskonale.
( kret )

Gniazdo z błota lepi.
Pod dachu okapem.
przylatuje z wiosną,
by uciec wraz z latem.
( jaskółka )

Z jakiej książki są te postacie?
Nauczyciel pokazuje książkę „ Dziecię elfów”, dzieci odczytują:
autora,
ilustratora,
wydawnictwo.

2. Nauczyciel krótko przedstawia informację o H. Ch. Andersenie,
pokazuje książki:

„ Brzydkie kaczątko”, „ Dziewczynka z zapałkami”,
„ Mała Syrenka”, „ Królowa Śniegu”,
„ Nowe szaty cesarza”, „ Słowik”,
„ Dziecię elfów”

3. Rozmowa na temat - Jaka była Odrobinka?
Jaki był kret?

- dzieci dobierają do postaci odpowiednie cechy i krótko omawiają postacie,
dobra, piękna, miła, pracowita, uczynna, opiekuńcza, zła, brzydka, zarozumiała, stary, skąpy, uczony, bogaty

4. Zabawa ruchowa – naśladowanie ruchem postaci z książki:
żaby – ( skoki żabki), jaskółki – ( stanie na jednej nodze, druga noga uniesiona do tyłu ), chrabąszcza ( bieg z wymachiwaniem ramionami).

5.Ustalenie kolejności zdarzeń w lekturze – dzieci segregują ilustracje, dobierają podpisy:

Pojawienie się Odrobinki w środku kwiatu.
Podróż na listku lilii wodnej.
Odrobinka wśród chrabąszczy.
Porwanie maleństwa przez ropuchę.
Mieszkanie u polnej myszy.
Odlot do ciepłych krajów.
Poznanie króla elfów ...