Dodaj publikację
Autor
Dorota Bienia
Data publikacji
2011-06-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
195

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

·        Kształtowanie umiejętności budowania kompozycji jako układu elementów na płaszczyźnie. ·        Kształtowanie postawy patriotycznej. Znaki i symbole narodowe: biel i czerwień – flaga, godło.
 Pobierz (doc, 29,5 KB)

Podgląd treści


Dorota Bienia
plastyka kl. IV.

Scenariusz zajęć – plastyka

Cel ogólny:

• Kształtowanie umiejętności budowania kompozycji jako układu elementów na płaszczyźnie.
• Kształtowanie postawy patriotycznej. Znaki i symbole narodowe: biel i czerwień – flaga, godło.

Cele operacyjne:

Uczeń:
• Buduje kompozycję barwną biało-czerwoną.
• Wykorzystuje poznane układy kompozycyjne (rytmiczne, symetryczne, swobodne).
• Planuje wykorzystanie płaszczyzny kartki.
• Stosuje znaki i symbole narodowe.

Środki dydaktyczne:

• Zestaw plansz edukacyjnych „Zasady komponowania na płaszczyźnie”.
• Symbole narodowe: godło, flaga.

Temat: Kompozycja biało-czerwona. (Projekt dekoracji).

Tecznika: Kompozycja na płaszczyźnie – wyklejanka.

Narzędzia i materiały:

• Blok techniczny A4
• Kartki papieru z kolorowych czasopism z bielą i czerwienią.
• Nożyczki, kleje.

Formy pracy: indywidualna.

Przebieg zajęć:

• Rozmowa na temat symboli narodowych: flagi, godła. Symboliczne znaczenie kolorów: biel, czerwień.
• Przypomnienie zsad układów komponowania na płaszczyźnie (rytm, symetria, asymetria, równowaga) w oparciu o plansze edukacyjne.
• Sformuowanie zadania plastycznego: - Zaprojektuj na płaszczyźnie układ dekoracyjny z wykorzystaniem różnych odcieni bieli i czerwieni.
• Ekspresja plastyczna. Uczniowie pracują nad realizacją tematu. Pomoc w rozwiązywaniu problemów natury technicznej, zwrócenie uwagi na estetykę wykonania.
• Wystawa prac – dyskusja nad realizacją zadania plastycznego. Wykonane prace mogą być projektami dekoracji uroczystości szkolnych, np. z okazji rocznicy Odzyskania Nipodległości Polski.

Załączniki: Wybrane prace dzieci.