Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Patologia zabawy
Zabawa jest aktywnością służącą rozrywce i jest jedną z najważniejszych form aktywności człowieka. To podstawowa i typowa działalność wieku dziecięcego oraz najważniejszy czynnik jego rozwoju. Towarzyszy każdemu człowiekowi od chwili narodzin.
Relacje pomiędzy zabawą i człowiekiem są dwustronne podobnie jak w przypadku pracy. Z jednej strony zależą od rodzaju preferowanych zabaw, ich przebiegu i ewentualnego wynaturzenia, zaś z drugiej mogą wzbogacać, rozwijać bądź stanowić zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Niektóre zabawy mogą stanowić pułapkę zniewalającą umysły ludzkie, zamieniając poczucie wolności w uzależnienie. Każda zabawa niesie za sobą większy lub mniejszy stopień zagrożenia. Często niewinne zabawy mogą przerodzić się w bójkę bądź są realizowane z dużą dawką agresji i przemocy. Bawienie się to nie tylko niewinna zabawa, ale także niezobowiązujące manipulacje wywierane na przedmiotach, zwierzętach, innych osobach itd.
Poprzez zabawę dziecko rozwija się intelektualnie i emocjonalnie. Zabawa jest podstawową formą działalności i wpływa na ogólny rozwój psychoruchowy.
Zabawka jest przedmiotem służącym najczęściej dzieciom do zabawy i pełni znaczącą rolę jako rekwizyt.
Zazwyczaj zabawki mają służyć rozwojowi dziecka. Dlatego muszą być odpowiednio dobrane do jego wieku, osobowości itp., wtedy dziecko z chęcią realizuje swoje zainteresowania oraz częściej się nimi bawi. Jednak zabawki nieodpowiednie do jego możliwości zazwyczaj nudzą, zniechęcają a nawet mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Także zbyt duża ilość zabawek nie jest korzystna, gdyż nadmiar zabija inicjatywę dziecka.
Niektóre gry komputerowe niosą za sobą wiele niebezpieczeństw. Przede wszystkim prowadzą do ograniczenia, a nawet do utracenia kontaktu z otaczającą rzeczywistością, rodziną, znajomymi. Stają się przyczyną rosnącej przestępczości nieletnich, wzrostu zachowań wśród młodzieży oraz do przejawiania złych wzorców zachowań. Mogą być poważnym zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju osobowości dziecka. Kolejnym niebezpieczeństwem, które grozi ze strony gier komputerowych jest możliwość uzależnienia. Często nie zauważa się ile czasu spędza się przed ekranem komputera. Często świat wirtualny zaciera granice między światem realnym. Dzieci, które korzystają z gier przesączonych aktami przemocy stają się bardziej agresywne w stosunku do innych ludzi. Naśladują świat wirtualny nie zdając sobie sprawy z ewentualnych konsekwencji. Zbyt długie przesiadywanie przed monitorem komputera ma również negatywny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim siedzenie godzinami przed ekranem źle wpływa na wzrok, co może prowadzić również do częstych bólów głowy. Większość osób grająca w gry komputerowe ma poważne trudności w kontaktach społecznych, przeważnie są obojętni na drugiego człowieka, nastawieni na rywalizację, a nie na współdziałanie z innymi.
Gry komputerowe są przykładem zabawy uzależniającej. Granie w gry może doprowadzić do przemęczenia, agresywnych zachowań lub zaburzeń społecznych ...