Dodaj publikację
Autor
Klaudia Kwiatkowska
Data publikacji
2011-07-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
57

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to własny program edukacyjno - wychowawczy. Realizowany był na zajęciach pozalekcyjnych dla klas I - IV w ramach spotkań Szkolnego Koła Misyjnego.
 Pobierz (doc, 53,0 KB)

Podgląd treści


SZKOLNY PROGRAM EDUKACYJNO – WYCHOWAWCZY
„ TY RÓWNIEŻ MOŻESZ ZOSTAĆ MISJONARZEM „

Autor programu: mgr Klaudia Kwiatkowska

Przeznaczenie: program przeznaczony jest dla uczniów klas I – III uczestniczących w zajęciach pozalekcyjnych Szkolnego Koła Misyjnego

Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa nr 42 w Sosnowcu

Termin realizacji: 2003 – 2006

Czas trwania: zajęcia będą odbywać się 2 razy w miesiącu

Założenia dydaktyczno – wychowawcze:

MOTYWACJA:

U progu XXI w. jednym z najistotniejszych i nadal nie znajdującym rozwiązania problemów świata jest tragiczna sytuacja ludności krajów ubogich, głównie na kontynencie afrykańskim. Skutki nędzy, chorób i wojen w sposób szczególny są odczuwane przez dzieci. Miliony dzieci głoduje, mieszka w warunkach uwłaczających ludzkiej godności, pozbawiona jest właściwej opieki, cierpi każdy rodzaj odrzucenia. Dzieci są również zmuszane do walki, uczestniczą w działaniach wojennych; brakuje im nie tylko lekarstw, ale przede wszystkim żywności i wody pitnej. Miliony dzieci pozbawiona jest nie tylko szczęśliwego dzieciństwa, ale również wielu praw zapisanych w Konwencji o Prawach Dziecka.
Powaga i trudność sytuacji obejmuje nie tylko wymiar psychofizyczny ludności krajów ubogich, ale także duchowy. Mimo 2000 lat chrześcijaństwa ponad 2 miliardy ludzi na świecie nie usłyszało w ogóle lub prawie w ogóle Dobrej Nowiny o Jezusie Zbawicielu. Problemy te wydają się odległe, mało znane i trudne do wyobrażenia.
Sobór Watykański II przypomniał, że Kościół jest ze swej natury misyjny, podkreślając jednocześnie odpowiedzialność całego Ludu Bożego za ewangelizację. Dlatego wszystkie wspólnoty chrześcijańskie powinny włączyć się w dzieło szerzenia Ewangelii oraz współodpowiedzialności za zbawienie innych.
Warto przypomnieć słowa patronki współpracy misyjnej w Polsce – bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, które często powtarzała Polakom: „ Im który naród więcej czyni dla misji, tym lepiej w jego własnym kraju się dzieje”. Im bardziej więc Kościół w Polsce będzie otwierał się na świat pozbawiony, spragniony Ewangelii Jezusa Chrystusa – tym bardziej będzie przyczyniał się do budowania lepszej Ojczyzny. Jako Polacy wielokrotnie nie tylko doświadczaliśmy pomocy ze strony innych krajów, ale również udzielaliśmy jej potrzebującym. Rzeczywistość, w której żyjemy coraz bardziej otwiera nas Polaków na świat i jego trudności.
Refleksje te oraz osobiste przekonanie o potrzebie „edukacji misyjnej” skłoniły mnie do opracowania niniejszego programu.

W programie będę odwoływać się do wartości moralno – duchowych takich jak: poszanowanie godności osoby ludzkiej, tolerancji, rozumienia i poszanowania innych, akceptowania odmienności wśród ludzi, postawy obdarowywania, do nauki Kościoła katolickiego dotyczącej misyjności Kościoła i odpowiedzialności za niego wszystkich ochrzczonych.

Przygotowany przeze mnie program uwzględnia następujące Zadania Szkoły:

• Rozwijanie samodzielności, przedsiębiorczości i poczucia odpowiedzialności.
• Sprzyjanie rozwoju osobowości.
• Podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej.
• Umożliwienie rozwijania ...