Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej
Klasa: Ia (Wiktoria Cz.)
Czas realizacji: 45 min.
Nauczyciel prowadzący: mgr Halina Kolińska
Temat: Usprawnianie koordynacji ruchowo-słuchowo-wzrokowej oraz doskonalenie umiejętności zapamiętywania.
Cele ogólne:
- utrwalenie potrzebnego rytmu i płynności dla dobrej kondycji ręka – oko,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej,
- ćwiczenie precyzji ruchów rąk,
- wdrażanie do pokonywania stawianych trudności,
- wyrabianie właściwej postawy podczas zajęć;
Cele operacyjne:
- uczennica potrafi skupić uwagę nad wykonywanym zadaniem,
- uczennica utrwali zasób doświadczeń akustycznych i słownictwa,
- uczennica doskonali spostrzegawczość, pamięć i koncentrację,
- uczennica potrafi samodzielnie i prawidłowo odczytać krótkie wyrazy i dopasować je do obrazka;
Metody pracy :
- oglądowa,
- praktycznego działania;
Forma pracy - indywidualna
Przebieg zajęć
|L.p |FORMA ZAJĘĆ |REALIZACJA |POMOCE |UWAGI |
|1. |Gimnastyka mózgu „Leniwe |Kreślenie płynnym ruchem „leniwych |Szary papier, mazak |Ćwiczenie to poprawia płynność |
| |ósemki” |ósemek” (kciukiem najpierw jednej ręki,| |czytania, zapamiętywania, słuchania |
| | |potem drugiej, obiema splecionymi | |i myślenia jednocześnie |
| | |rękami, w powietrzu, na szarym papierze| | |
| | |- mazakiem | | |
|2. |Zabawa „Zgadnij, jakie to |Uczennica zapoznaje się z treścią |Ilustracje przedstawiające |Zwierzęta: pies, kot, koń, owca, |
| |zwierzę” |obrazków, naśladuje wylosowane |zwierzęta (zał. nr 1) |krowa, świnia, kogut, kura, kaczka, |
| | |zwierzątko, a nauczyciel zgaduje. | |koza |
| | |Następnie zamienia się rolami z | | |
| | |nauczycielem. | | |
|3. |Zabawa pamięciowa „Zgadnij, |Nauczyciel chowa jeden obrazek ze |Cztery wybrane ilustracje ze |Ćwiczenie pamięci |
| |jakiego zwierzęcia brakuje” |zwierzęciem, |zwierzętami | |
| | |a zadaniem uczennicy jest odgadywanie, | | |
| | |którego brakuje. | | |
|4. |Dobieranie podpisów do |Uczennica samodzielnie odczytuje |Koperta |Usprawnianie czytania |
| |obrazków |pojedyncze wyrazy z karteczek |z nazwami zwierząt (zał. nr | |
| | |i właściwe dopasowuje do ilustracji |2) | |
|5. |Odgadywanie zagadki |Uczennica odgaduje zagadkę – |Książka z zagadkami „Kto się |Ćwiczenie spostrzegawczości |
| | |zwierzątko, o które chodzi w zagadce to|chowa w domu” | |
| | |pies. | | |
|6 |Zabawa miniaturkami piesków |Oglądanie, porównywanie miniaturek |8 miniaturek różnych ras |Ćwiczenie umiejętności zauważania |
| | |piesków (ładny, duży, mały, kudłaty, |piesków |różnic |
| | |itd.) | | |
|7 |Praca plastyczna - „Pies” |Wyklejanie konturu psa z szarego |Kartka z bloku technicznego, |Usprawnianie precyzji ruchów rąk. |
| | |papieru, ozdabianie (ew. zał. nr 3) |szary papier, farby, mazaki, |Swobodna rozmowa z uczennicą, |
| | | |klej, kolorowe wycinanki |piosenka „Kundel bury” |
|8 |Podsumowanie zajęć |Pochwała ustna, nagrodzenie uczennicy |Kolorowe naklejki | Budowanie pozytywnego obrazu |
| | |naklejkami, pożegnanie | |własnej osoby |
Opracowała
(w oparciu o pomysły własne imateriały dostępne w Internecie):
mgr Halina Kolińska
Załącznik nr 2
kot pies kura
kogut świnka koza
owca koń krowa
Załącznik nr 3
Załącznik nr 1
załącznik nr 1
Załącznik nr 1