Dodaj publikację
Autor
Halina Kolińska
Data publikacji
2011-07-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
205

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz tej lekcji wymaga wcześniejszego przygotowania materiałów przez nauczyciela, ale naprawdę warto, bo lekcja się udała. Uczniowie chętnie określali swoje upodobania i mówili o tym, czego nie lubią. Rodzice z dużym zaciekawieniem przeglądali plakat podczas zebrania.
 Pobierz (doc, 17,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. V szkoły podstawowej

Nauczyciel prowadzący – mgr Halina Kolińska

Temat: „Jacy jestemy?” – lepiej poznajemy siebie i kolegów z klasy.

Cele operacyjne:
– uczeń nazywa swoje upodobania,
– uczeń zna upodobania kolegów z klasy,
– uczeń toleruje odmienne upodobania,
– uczeń umie uzasadnić swój wybór,
– uczeń potrafi otwarcie mówić o swoich marzeniach, umiejętnościach, ale też tym, czego nie lubi,

Metody:
obserwacja, praca grupowa

Materiały i środki:
plakaty z różnymi wnętrzami domów, kolorowe pisaki, karta pracy - „ludzik”,

Przebieg lekcji:

1. Krótkie wprowadzenie – uczniowie dowiadują się, że dziś dowiedzą się czegoś o kolegach z klasy, ale i o samym sobie. Ważne jest bowiem, by znać swoje zalety i wady.
2. Rundka na powitanie - każdy uczeń kończy rozpoczęte zdanie – „Gdybym miał siedmiomilowe buty, poszedłbym …................”. (5 min.)
3. Uczniowie kolejno podchodzą do przygotowanych 4 stanowisk z ponumerowanymi arkuszami papieru, na których naklejone są różne wnętrza (kolorowe wycinki z czasopism - łazienki, kuchnie, pokoje urządzone w różnym stylu z przewagą kloru, np. zielonego, czerownego, niebieskiego i żółtego). Wybierają jedno i wpisują na otrzymaną od nauczyciela karteczkę nr wnętrza i swoje imię. Ważne, by nie wiedzieli, jakie wnętrze wybrał kolega/koleżanka. Wracają. W ten sposób zostaną stworzone zespoły. Następnie z krzesłami przenoszą się do wybranego przez siebie stanowiska i wspólnie uzgadniają – dlaczego wybrali to właśnie wnętrze. Krótkie uzasadnienia w formie przymiotników opisujących wnętrze (np. ciekawe, tajemnicze, ciepłe, przytulne, jasne, oryginalne itd.) zapisują na plakacie. Prezentują plakaty. (ok. 15 min.)
4. Nauczyciel rozdaje uczniom schemat – „ludzika” (najlepiej do wyboru, w różnych kolorach). Zadanie polega na tym, by na tułowiu wpisać imię, na prawej ręce postaci – „to robię świetnie”, na lewej – „tego nie znoszę”, na prawej nodze –„lubię chodzić...”, na lewej – „nie lubię chodzić….”, na głowie - „moje marzenie”. Potem nastąpi prezentacja wybranych „ludzików”. „Ludziki” zostaję przyklejone do arkusza papieru i wywieszone w klasie. - (ok. 15 min.). Plakat to doskonała okazja do wyeksponowania informacji o wszystkich uczniach z klasy (osoby nieśmiałe mają okazję przedstawić swoje upodobania), a dla rodziców przychodzących na zebranie stanowi to miłą niespodziankę.
5. Na zakończenie – rundka – co mi dały dzisiejsze zajęcia? (5 min.)

Bibliografia:
– Sakowska Magdalena, Sikora Joanna, Żwirbińska Alina „Obyś cudze dzieci... wychowywał”,
– Internet;