Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
MIEJSCE: Niepubliczne Przedszkole nr 3
GRUPA WIEKOWA: 5-latki
TEMAT: Co wiemy o teatrze? Wykonanie pacynek metodą ofert.
Zabawy twórcze z wykorzystaniem rekwizytów.
PROWADZENIE: Renata Palm
CELE ZAJĘĆ – DZIECKO:
- zdobywa wiedzę o teatrze;
- współpracuje z innymi dziećmi;
- rozwija zdolności manualne;
- manipuluje pacynką, kukiełką i marionetką;
- rozpoznaje postaci z bajek;
- odgrywa krótkie sceny pantomimiczne, tworzy mini przedstawienia teatralne
- przestrzega umów dotyczących bezpiecznego posługiwania się nożyczkami.
POMOCE I PRZYBORY:
zagadka głoskowa (obrazki i cyfry), ilustracja przedstawiająca budynek teatru,
obrazki z bajek ( „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach”),
napisy i rekwizyty ( piec, kot, bal, las, piernik, Baba Jaga, pantofelek, dynia, babcia, wilk), kukiełki, marionetka, pacynki, torebki papierowe, pudełka po zapałkach, kolorowy papier, klej, nożyczki, materiały, wełna.
PRZEBIEG:
1. Zabawy integracyjne na powitanie: „Witam wszystkich, którzy….”,
„Dzieci do dzieci.”
2. Rozwiązanie zagadki głoskowej wprowadzającej do tematu zajęć.
Dzieci analizują obrazki, liczą głoski i „odczytują” hasło: TEATR
( 1-telefon, 2-ser, 4-sowa, 4-tort, 3-farby).
3. Rozmowa dotycząca teatru, swobodne wypowiedzi odwołujące się do doświadczeń.
( stosowanie określeń: afisz, scena, widownia, artyści, owacje, itp.
zapoznanie z czynnościami wykonywanymi przez reżysera, aktora, autora, scenografa,
charakteryzatora, krawca, suflera, rekwizytora, garderobianą, operatora światła).
4. Co oglądamy w teatrze?
Rozwiązywanie zagadek na temat znanych bajek. Dzieci przyporządkowują właściwe
napisy i rekwizyty do obrazków.
5. Ćwiczenia ortofoniczne „gimnastyka buzi i języka.”
6. Rodzaje przedstawień teatralnych – aktorskie i lalkowe. Prezentacja kukiełek,
pacynek i marionetki. Dzieci nazywają poszczególne lalki, znają sposób poruszania.
7. „Marsz marionetek” – ćwiczenia ruchowo naśladowcze.
8. Wykonanie pacynek.
Prezentacja zgromadzonych materiałów (torebki papierowe, pudełka po zapałkach,
kolorowy papier, klej, nożyczki, materiały, wełna).
Dzieci wybierają dowolny sposób wykonania zadania ( metoda ofert ).
9. Zabawa twórcza w teatr.
Dzieci dobierają się w grupy i prezentują swoje „spektakle.”