Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH
Temat: BEZPIECZNE ZACHOWANIA WOBEC PSÓW
Czas trwania zajęć: 45 minut.
Cele ogólne:
• Poznanie właściwych i naturalnych zachowań psa,
• Poznanie prawidłowych zachowań dziecka wobec psa.
• Poznanie zasad prawidłowego sposobu utrzymania psa i zaspokojenia jego potrzeb.
• Budzenie zainteresowania losem psów, odpowiednią opieką i pielęgnacją psa.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• Wie skąd pochodzi pies domowy,
• zna i potrafi rozpoznać dziesięć ras psów użytkowych,
• zna różne rodzaje zadań stawianych psom pracującym dla człowieka,
• zna i potrafi zrozumieć sygnały uspakajające i ostrzegawcze wykorzystywane przez psy,
• wie, jak prawidłowo nawiązać kontakt z obcym psem,
• potrafi prawidłowo zachować się wobec psa odmawiającego kontaktu,
• wie, jak zachować się wobec psa prezentującego zachowania agresywne,
• wie jak powinna wyglądać zabawa z psem,
• zna i rozumie zasady prawidłowego dbania o psy (i inne zwierzęta) i rozumie ich potrzeby, zwłaszcza te związane z jego aktywnością i kontaktem z człowiekiem
• Wie, że nie należy podchodzić do nieznajomych psów,
• Zna postawę, jaką należy przyjmować w razie kontaktu z agresywnym psem,
• wie, jak należy się opiekować psem.
Metody:
Rozmowa, pogadanka, dyskusja, obserwacja, naśladownictwo, plakat, praktyczne działanie w grupach.
Formy pracy:
Grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Zdjęcia psów różnych ras, wykonujących różne prace dla człowieka, ilustracje przedstawiające psy przebywające w różnych warunkach, rysunki przedstawiające różne formy zachowania psów, zabawk i akcesoria dla psa.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. przedstawienie prowadzącego, psa i celu zajęć
2. rozmowa z uczestnikami spotkania na temat pochodzenia psa – wilków oraz przedstawienie historii powstania psa domowego. wyjaśnienie związku między naturalnymi zachowaniami stada wilków a zachowaniami psów domowych. Swobodna rozmowa z uczniami na temat zachowań znanych im psów.
Część główna:
1. Krótka pogadanka na temat ras psów i ich zaangażowaniu w pracę z człowiekiem – pies myśliwski, obronny, stróżujący, tropiący, ratownik, przewodnik, do towarzystwa, prezentacja ilustracji.
2. uczniowie dostają zestawy ilustracji psów pracujących po kilku minutach samodzielnej pracy następuje prezentacja formy pracy człowieka z psem.
3. Pogadanka na temat właściwości zachowania psów i możliwego niebezpieczeństwa jakie stwarzają. Prelekcja nauczyciela na temat zachowań społecznych psów, sygnałów uspakajających i grożących oraz sposobu utrzymywania zwierząt i ich potrzeb.
4. Wyjaśnienie sytuacji, kiedy pies czuje się zagrożony i jaką przyjmuje postawę. Pokaz prawidłowej postawy wobec agresywnego psa – „żółwik”.
5. Dyskusja z uczestnikami spotkania na temat podchodzenia do nieznajomych psów, szukanie właściciela, podanie ręki do powąchania, głaskanie psa pod pyskiem. Próby prawidłowych kontaktów uczestników z psem pod okiem prowadzącego.
6. Rozmowa z uczniami na temat pielęgnacji psa, konieczności sprzątania odchodów po swoim psie.
Część końcowa:
7. Podsumowanie.
Wykonanie ...