Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
®
Jacek Makowski
Plan metodyczny – konspekt w ujęciu czynnościowym
Klasa: V
Ilość ćwiczących: 20
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 min.
Data: 10.10.2007r.
Dział programu: Piłka nożna
Zadanie główne: Doskonalenie prowadzenia piłki i strzały na bramkę
Zadanie dodatkowe: Kształtowanie koordynacji ruchowej, doskonalenie podań
Motywacje: Zachęcę uczniów do się do uprawiania sportu
Cele operacyjne:
A. Umiejętności:
- uczeń potrafi prowadzić piłkę wewnętrzną, zewnętrzną częścią stopy i
prostym podbiciem
- uczeń potrafi wykonać strzał na bramkę
- uczeń potrafi podawać piłkę do partnera
B. Psychomotoryka:
- uczeń kształtuje koordynację ruchową, zwinność
C. Wiadomości:
- uczeń zna technikę prowadzenia piłki wewnętrzną, zewnętrzną częścią
stopy i prostym podbiciem
- uczeń wie jak należy wykonywać strzał na bramkę
D. Wychowanie:
- uczeń skupia się na prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń
- uczeń współpracuje z partnerem
®
Jacek Makowski
Metody realizacji zadań: pogadanka, zabawowo-klasyczna, zadaniowa-ścisła,
Formy organizacji: frontalna, w zespołach
Przybory i przyrządy: piłki nożne, szarfy, chorągiewki
dyskusja
®
Jacek Makowski
Tok lekcji
Część
wstępna
Czynności ucznia
docelowe
zadania
- uczeń pozna zadania lekcji
- uczeń pozna technikę
prowadzenia piłki wewnętrzną,
zewnętrzną częścią stopy i
prostym podbiciem oraz dowie
się jak należy wykonywać
strzał na bramkę
- uczeń umotywuje się do pracy
na lekcji
- uczeń ożywi się emocjonalnie
i pobudzi ciało do wysiłku
- uczeń wykonuje zbiórkę w siadzie
skrzyżnym na obwodzie koła
- uczeń zgłasza swoją obecność
- uczeń bierze udział w zabawie „berek
z ogonkami”
Część
główna
A
- uczeń kształtuje koordynację
ruchową
- uczeń rozciągnie mięśnie
głowy i szyi
- uczeń rozciągnie mięśnie
tułowia
- uczeń rozciągnie mięśnie
kończyn górnych
- uczeń rozciągnie i wzmocni
- uczniowie wykonują trucht dookoła
sali, na sygnał obrót
- skręty głowy, skłony głowy w prawo,
w lewo, w przód, w tył
- w rozkroku, ramiona w górę, krążenie
tułowia
- w rozkroku, ręce na biodra, krążenie
bioder
Uczniowie ustawieni wzdłuż sali
wykonują ćwiczenia:
- trucht z krążeniem ramion w przód, w
tył
- trucht z wymachami ramion w górę i
na boki
- trucht, zbieranie kamieni
- trucht, przeplatanka do środka, na
Czynności nauczyciela
Metody
Nauczyciel:
- wita się z uczniami
- siada na obwodzie koła,
sprawdza obecność i
przygotowanie uczniów do
zajęć
- przedstawia i omawia temat
lekcji
- przedstawia zaplanowaną
zabawę
- omawia przebieg
-czuwa nad bezpieczeństwem
- nauczyciel przedstawia
ćwiczenia
- zwraca uwagę na poprawne
wykonanie ćwiczeń
- dozuje ilość ćwiczeń
- czuwa nad bezpieczeństwem
- pogadanka
- zabawowo -
klasyczna
- forma
frontalna
®
Jacek Makowski
Część
główna
A
Część
główna
B
mięśnie kończyn dolnych
- uczeń rozciągnie mięśnie
kończyn dolnych
- uczeń kształtuje szybkość,
zwinność
- uczeń dowiaduje się
informacji na technice prowadz.
piłki i strzałów na bramkę
- uczeń doskonali technikę
prowadzenia piłkę
wewnętrznym, zewnętrznym i
prostym podbiciem ...