Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Giernalczyk
Data publikacji
2011-08-16
Średnia ocena
3,50
Pobrań
471

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zamieszczam scenariusz szkolnego konkursu czytelniczego "Moja znajomość z Pinokiem". Mam nadzieję, że konkurencje spodobają się Państwa uczniom. Oddzielnie zamieszczę także autorski wzór dyplomu dot. tego konkursu.
 Pobierz (doc, 38,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ KONKURSU CZYTELNICZEGO NA TEMAT UTWORU CARLA COLLODIEGO „PINOKIO”
CELE:

-   sprawdzenie stopnia znajomości treści książki Carla Collodiego „Pinokio”
- popularyzacja wartościowej literatury wśród młodych czytelników,
- mobilizowanie uczniów do czytania,
- pogłębiania ich ciekawości czytelniczej,
- kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- kształtowanie umiejętności przekazywania przez dzieci zapamiętanych faktów z lektury,
- uaktywnienie uczniów poprzez udział w konkursach.

POMOCE dla ucznia:
kartki A4, pisaki, klej, arkusze A1, obrazki przedstawiające postaci i sceny z utworu, krzyżówka, paski z cechami charakteru.

UCZNIOWIE PRACUJĄ W 4-OSOBOWYCH GRUPACH, REPREZENTUJĄCYCH POSZCZEGÓLNE KLASY CZWARTE.

PUNKTY PRZYZNAWANE SĄ W POSTACI CUKIERKÓW – PRZY KAŻDEJ GRUPIE STOJĄ UCZNIOWIE KL. 5 lub 6 – ASYSTENCI, KTÓRZY NA ZNAK PROWADZĄCEGO WKŁADAJĄ CUKIERKI DO NACZYŃ.

NA WYKONANIE KAŻDEGO ZADANIA UCZNIOWIE MAJĄ OKREŚLONY CZAS.

PRZEBIEG KONKURSU:
I. Uczniowie wybierają lidera grupy, który zapisuje odpowiedzi i zgłasza gotowość drużyny.

II. Zgłaszają wykonanie zadania poprzez podniesienie do góry ręki lub kartki z odpowiedzią.

III. ZADANIE PIERWSZE

Uczniowie otrzymują pisaki i puste kartki A4, na których udzielają odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela prowadzącego pytania.

Za każde pytanie można uzyskać 1 pkt.

CZAS PRZEZNACZONY NA WYKONANIE – 15s na każdą odpowiedź.

IV. ZADANIE DRUGIE

Grupy otrzymują obrazki przedstawiające sceny z utworu i układają je w kolejności chronologicznej. Naklejają je na arkusze A1.

Za to zadanie uczniowie mogą uzyskać 4p.

Wszystko poprawnie – 3p,

8-9 poprawnie – 2p,

6-7 poprawnie – 1p.

Grupa, która wykona zadanie jako pierwsza w całości poprawnie otrzymuje dodatkowy punkt.

CZAS PRZEZNACZONY NA WYKONANIE – 3 min.

V. ZADANIE TRZECIE

Grupy otrzymują rozsypankę cech charakteru, wśród których znajduje się kilka cech nie dotyczących bohatera. Dzieci wybierają tylko cechy Pinokia i wpisują je do tabeli z podziałem na cechy sprzed i po duchowej przemianie pajaca.

19-18 poprawnie – 3p,

17-15 poprawnie – 2p,

14-11 poprawnie – 1p.

Każdą błędnie wybraną cechę odejmujemy od ilości poprawnych odpowiedzi.

Grupa, która wykona zadanie jako pierwsza w całości poprawnie otrzymuje dodatkowy punkt.

CZAS PRZEZNACZONY NA WYKONANIE – 5 min. na każdą odpowiedź.

VI. ZADANIE CZWARTE

Uczniowie otrzymują 15 obrazków przedstawiających znane postaci
z różnych utworów literackich. Wybierają (naklejają na arkusz a1) spośród nich bohaterów „Pinokia”, których nazywają i krótko opisują ich związek z utworem, według podanego wzoru.

Za poprawny wybór 7 postaci – 2p.

Za poprawny wybór 5-6 postaci – 1p.

Każda postać spoza utworu liczy się jako błąd o jest odejmowana
od ilości poprawnych odpowiedzi.

Za poprawnie podpisane postaci – do 3p (7 postaci – 3p, 6 postaci – 2p., 5 postaci – 1p.)

W sumie za to zadanie można uzyskać 5p.

CZAS PRZEZNACZONY NA WYKONANIE – 7 minut.

VII. ZADANIE ...