Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji geografii w klasie I Gimnazjum
Temat: Procesy zewnętrzne kształtujące powierzchnię Ziemi
1 1. Cele lekcji
1 a) Wiadomości
Uczeń:
• zna podział procesów geologicznych w zależności od źródła energii,
• wymienia cztery rodzaje procesów zewnętrznych i wskazuje ich skutki dla modelowania powierzchni ziemi,
• zna pojęcia „wietrzenie”, „erozja”, „ruchy masowe”, „akumulacja”,
• wskazuje miejsca na Ziemi, gdzie zachodzą poznane procesy zewnętrzne
2 b) Umiejętności
Uczeń potrafi:
• podać skutki przewagi procesów zewnętrznych dla danego obszaru,
• wyjaśnić proces wyrównywania powierzchni terenu.
2 2. Metoda i forma pracy
Praca z podręcznikiem, atlasem, praca z mapą fizyczną świata, praca w zespole.
3 3. Środki dydaktyczne
Podręcznik, atlas, foliogramy multimedialne, ilustracje dostarczone przez nauczyciela, mapa fizyczna świata.
4 4. Przebieg lekcji
1 a) Faza przygotowawcza
1. Czynności organizacyjne.
b) Faza realizacyjna
1. Nawiązanie (burza mózgów) pytanie do uczniów – Co to jest żywioł? Jakie niesie ze sobą skutki? Czy można się przed nim ochronić?
2. Praca z podręcznikiem (przykładowe pytania lub polecenia):
➢ Pytanie do uczniów – Jak można podzielić procesy geologiczne? Czym one się różnią?
➢ Polecenie dla ucznia – Wymień procesy zewnętrzne.
3. Wprowadzenie przez nauczyciela pojęcia „wietrzenie” i wyjaśnienie czynników sprzyjających wietrzeniu.
4. Praca z podręcznikiem i atlasem (przykładowe pytania lub polecenia):
➢ Pytanie do uczniów – Jak wietrzenie zmienia powierzchnię ziemi?
➢ Polecenia dla ucznia - Wskaż obszary o najintensywniejszym wietrzeniu.
5. Wprowadzenie przez nauczyciela pojęcia „ruchy masowe” i wyjaśnienie na czym one polegają.
6. Praca z podręcznikiem i mapą (przykładowe pytania lub polecenia):
➢ Pytanie do ucznia – Powiedz, w jaki sposób ruchy masowe wpływają na powierzchnię ziemi, w szczególności na krajobraz w górach?
➢ Polecenia dla ucznia - Wskaż obszary o najintensywniejszych ruchach masowych.
7. Wprowadzenie przez nauczyciela pojęcie „erozja” i „akumulacja”. Podanie przykładowych form powstałych w wyniku erozji i akumulacji. Załącznik1 (pokaz foliogramów).
8. Praca z podręcznikiem i foliogramami (przykładowe pytania lub polecenia):
➢ W jaki sposób erozja zmienia powierzchnię ziemi?
➢ Do czego doprowadzają procesy akumulacyjne? Jak zmienia się pod ich wpływem powierzchnia ziemi?
2 c) Faza podsumowująca
5 Jakie zewnętrzne procesy geologiczne i formy rzeźby występują w najbliższej okolicy?
6 5. Bibliografia
M. Adamczyk, G. Wnuk, Z. Wojtkowicz Geografia 1. Ziemia i Ludzie-Podręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum, Wydawnictwa SOP Oświatowiec, Toruń 2009.
Foliogramy do geografii klas pierwszych, Wydawnictwo Nowa Era
Gimnazjalny Atlas Geograficzny, red. D. Teperkowski, S. Bujno, wyd. II, Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych S.A., Warszawa 2000.
6. Załączniki
Załącznik1
[pic]
[pic]
[pic]
[pic]