Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z informatyki
do działu „Rozrywka z komputerem”
dla klasy VI szkoły podstawowej
do podręcznika
M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005
SZYMON SOLAK Data 06.09.2010
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 6 szkoły podstawowej
Temat: Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach. Zagrożenia wynikające z pracy komputerów
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z najważniejszymi obszarami zastosowań komputerów oraz zagrożeniami wynikającymi z ich pracy
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wskazać najważniejsze obszary zastosowań komputerów
-wymienić zagrożenia wynikające ze stosowania technologii
komputerowej
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
35’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
- Proszę wskazać przykłady zastosowań komputerów w życiu człowieka?
- W jaki sposób komputery znajdują zastosowanie w bankowości?
- Jak komputery pomagają w pracy architektów i inżynierów?
- Jakie są zastosowania komputerów w produkcji samochodów?
- Jaką rolę odgrywają komputery w tworzeniu gazet i książek?
- W jaki sposób komputery znajdują zastosowanie w produkcji programów telewizyjnych i muzycznych?
- Jakie są zastosowania komputerów w telekomunikacji?
- Jaką rolę odgrywają komputery w komunikacji?
- W jaki sposób komputery znajdują zastosowanie w medycynie?
- Jakie są zastosowania komputerów w badaniach naukowych?
- Jaką rolę odgrywają komputery w meteorologii?
- Proszę wskazać przykłady zagrożeń wynikających z pracy komputerów
Krótki wykład nauczyciela porządkujący uzyskane informacje
5’ Podanie zadania domowego
Przygotuj wypowiedź na temat tego, jak Twoi rodzice lub ich znajomi wykorzystują komputer w swojej pracy.
SZYMON SOLAK Data 13.09.2010
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 6 szkoły podstawowej
Temat: Podstawowe operacje systemu Windows – powtórzenie i uzupełnienie
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z najważniejszymi operacjami systemu Windows
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wykonać się najważniejsze operacje systemu Windows
- przeglądać i rozbudować strukturę folderów dysku
- zapisywać dokument w pliku
- kopiować pliki, foldery
- wyszukiwać grupy plików za pomocą nazwy globalnej
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005.
Metody: praca uczniów z komputerem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
- Proszę wskazać przykłady zastosowań komputerów w życiu człowieka?
- Proszę wskazać przykłady zagrożeń wynikających z pracy komputerów?
35’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
Ćwiczenie 1.
Przypomnienie w jaki sposób przegląda się zawartość dysków i folderów komputera oraz przechodzi się na różne poziomy struktury folderów.
Przejrzyj zawartość dysku C: komputera, przy którym pracujesz. Możesz do tego celu wykorzystać program Mój komputer. Najpierw, klikając dwukrotnie na ikonie dysku C:, otwórz folder główny tego dysku, a następnie sprawdź jego zawartość. Tym samym sposobem ...