Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ WIGILII KLASOWEJ
Opracowanie scenariusza: Aneta Barylewicz – Nowak
Cele ogólne:
✓ Poznanie tradycji obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia,
✓ Kształtowanie rozumienia znaczenia więzi rodzinnych,
✓ Zachęcanie do kontynuowania tradycji świątecznych.
Cele szczegółowe:
✓ Uczeń zna nazwy potraw wigilijnych,
✓ Wie, jak zachować się kulturalnie podczas uroczystości klasowej.
✓ rozumie znaczenie słowa „ święto” i tradycji świątecznych,
✓ rozumie symbolikę dzielenia się opłatkiem.
✓ potrafi wyrażać swoje uczucia,
✓ potrafi zgodnie pracować w grupie,
✓ potrafi przygotować stół wigilijny,
✓ potrafi zaśpiewać znane kolędy,
✓ potrafi złożyć życzenia rodzicom i rówieśnikom,
Metody pracy:
1. podające: rozmowa kierowana, pogadanka, objaśnianie nauczyciela,
2. poszukujące: rozmowa, dyskusja w grupach,
3. wartościujące (ekspresyjne): wypowiedzi uczniów, ekspozycja kolęd,
4. praktycznego działania: ćwiczenia praktyczne, wykonywanie zadań,
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa zróżnicowana.
Przebieg zajęć:
Część wstępna
1. Przywitanie gości.
2. Zabawa integracyjna - „ Moje miejsce po lewej stronie jest puste”.
3. Rozwiązanie zagadki - hasło „Wigilia”.
Co to za dzień jedyny w roku,
który jednoczy ludzi wokół.
Gdy pierwsza gwiazdka błyśnie,
żal i gniew zaraz pryśnie.
Część właściwa
1. Rozmowa na temat zwyczajów wigilijnych na podstawie własnych doświadczeń.
- Jak wygląda dom w wigilijny wieczór?
- Co znajduje się na wigilijnym stole.
- Kiedy rozpoczyna się wigilijna kolacja?
- W jaki sposób rozpoczynamy wieczerzę?
- Co robimy później?
- Czym kończy się wieczór?
2. Oglądanie i nazywanie potraw przygotowanych przez mamy – makowiec, kutia, keks z bakaliami, koreczki śledziowe, kompot z suszonych owoców...
3. Przygotowanie klasowej Wigilii – wykonanie zadań w grupie;
✓ grupa I – nakrycie stołu obrusami wybranymi spośród różnych obrusów, udekorowanie stołu gałązkami świerkowymi, wybranie kolęd spośród innych piosenek,
✓ grupa II – rozłożenie serwetek z wybranym motywem świątecznym, świeczników, stroika z bombek, wyszukiwanie życzeń odpowiednich do wieczerzy wigilijnej spośród innych.
✓ grupa III – z pomocą rodziców rozłożenie talerzy i sztućców, sianka i opłatka.
✓ grupa IV - z pomocą rodziców zapalenie świec i ustawienie potraw wigilijnych.
4. Dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, smakowanie potraw wigilijnych.
5. Wspólne śpiewnie kolęd.
Część końcowa zajęć
1. Rozdawanie prezentów umieszczonych pod choinką, przygotowanych przez rodziców dla dzieci oraz przez uczniów dla rodziców.
2. Podsumowanie zajęć – udzielenie pochwały za zgodną i efektywną pracę , pożegnanie się .