Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć z biologii dla klasy III Liceum Ogólnokształcącego
Autor: Renata Chybała
1. Temat zajęć: Inżynieria genetyczna i jej praktyczne zastosowanie.
2. Dział programowy: Współczesna genetyka.
3. Cele nauczania w kategoriach:
WIADOMOŚCI: Uczeń:
o wyjaśnia, czym zajmuje się inżynieria genetyczna,
o podaje przykłady osiągnięć inżynierii genetycznej mających zastosowanie w medycynie, farmacji, ogrodnictwie i hodowli,
o wyjaśnia pojęcie organizm transgeniczny,
o określa cechy organizmów transgenicznych oraz podaje ich przykłady,
o określa rolę wektorów genetycznych,
o wyjaśnia istotę klonowania,
o wyjaśnia, na czym polega terapia genowa,
o wyjaśnia rolę poradnictwa genowego.
UMIEJĘTNOŚCI: Uczeń:
o potrafi prowadzić dyskusję,
o rozwija umiejętności samodzielnego korzystania z dostępnych źródeł wiedzy,
o potrafi podjąć właściwą decyzję,.
POSTAWY: Uczeń:
o jest świadomy niebezpieczeństwa wynikającego z doświadczeń z genami na ludzkich komórkach płciowych,
o rozwija zainteresowania poznawcze,
o kształtuje szacunek dla ludzi mających inne zdanie.
4. Metody i techniki nauczania:
o dyskusja panelowa
o pogadanka
o drzewo decyzyjne.
5. Formy pracy:
o zbiorowa
o grupowa
o indywidualna.
6. Środki dydaktyczne:
o podręcznik
o rysunki, schematy wykonane przez uczniów
o teksty źródłowe
o arkusze papieru z narysowanym schematem drzewa decyzyjnego
o pisaki.
7. Strategia:
o operacyjna O
o emocjonalna E
8. Czas zajęć: 45 minut.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Uwaga!
Wybrani przez nauczyciela czterej uczniowie, jako pracę domową opracowują zagadnienia podane w instrukcji (zał. nr 1) dotyczące możliwości wykorzystania genetyki w praktycznej działalności człowieka z punktu widzenia ogrodnika, hodowcy, lekarza i genetyka.
I. FAZA WSTĘPNA
1. Sprawdzenie stopnia przygotowania uczniów do zajęć.
2. Przedstawienie uczniom celów lekcji i zapoznanie z jej zaplanowanym przez nauczyciela
przebiegiem.
II. FAZA REALIZACYJNA
1. Wystąpienia poszczególnych uczniów grających kolejno rolę: ogrodnika, hodowcy,
lekarza i genetyka.
2. Pozostali uczniowie przysłuchują się wypowiedziom, mają też prawo zabrać głos.
3. Nauczyciel nadzoruje wypowiedzi uczniów, wyjaśnia wszelkie wątpliwości.
III. FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Podsumowanie i ocena prelegentów.
2. Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Każda grupa otrzymuje arkusz papieru z drzewem
decyzyjnym.
3. Nauczycie wyjaśnia sposób wykonania zadania.
a) Sformułowanie problemu (w pniu drzewa): Jak można manipulować genami ludzkimi?
b) Ustalenie możliwych rozwiązań w konarach drzewa oraz argumentów „za” (gałęzie
z prawej strony) i argumentów „przeciw” (gałęzie z lewej strony konarów) manipulowaniu
ludzkimi genami.
c) W „koronie drzewa” określa się wnioski i decyzje.
4. Uczniowie pracują w grupach wykorzystując metodę drzewa decyzyjnego.
5. Liderzy poszczególnych grup prezentują wyniki swojej pracy.
6. Zadanie pracy domowej:
Uzupełnij tabelkę wpisując argumenty „za” i „przeciw” osiągnięciom inżynierii genetycznej.
|Argumenty „za” |Argumenty „przeciw” |
| | |
| | |
| | |
Załącznik nr 1 – instrukcja ...