Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI HOSPITOWANEJ
|METRYCZKA KONSPEKTU: |
|DATA: | |
|GODZINA: | |
|PRZEDMIOT: |język polski |
|HOSPITUJĄCY: | |
|HOSPITOWANY: | |
|SZKOŁA: | |
|KLASA: | |
|PODRĘCZNIK: | |
|TEMAT LEKCJI: |O najsłynniejszym rycerzu średniowiecza – Zawiszy Czarnym z Garbowa |
|CZAS ZAJĘĆ: |45 minut |
Cele lekcji:
➢ ogólne:
• uczeń aktywnie uczestniczy w pracy grupowej;
• uczeń prezentuje wynik pracy grupy;
• uczeń czyta głośno;
• uczeń określa tematykę utworu;
• uczeń opowiada o swoich wrażeniach.
➢ szczegółowe:
• uczeń potrafi podzielić tekst na wyrazy, stosując właściwą ortografię i interpunkcję;
• uczeń potrafi, na podstawie materiału ilustracyjnego i pogadanki, określić wiek, w którym żył i działał Zawisza Czarny;
• uczeń umie obliczyć upływ czasu od daty narodzin i śmierci Zawiszy Czarnego;
• uczeń potrafi zaznaczyć na osi czasu II połowę XIV wieku i I połowę XV wieku;
• uczeń potrafi wymienić cechy charakteru oraz umiejętności Zawiszy Czarnego;
• uczeń potrafi wyjaśnić, dlaczego postać rycerza przeszła do legendy;
• uczeń umie wyjaśnić znaczenie powiedzenia polegać na kimś jak na Zawiszy;
• uczeń potrafi opowiedzieć o ceremonii pasowania Zawiszy na rycerza;
• uczeń umie odegrać rolę wybranej postaci w scence pt. Pasowanie na rycerza;
• uczeń potrafi wymienić atrybuty rycerza;
• uczeń potrafi wymienić znanych rycerzy (w tym postacie z legend i opowieści rycerskich);
• uczeń umie wskazać elementy Kodeksu Honorowego Rycerza;
• uczeń potrafi wytłumaczyć pojęcie: rycerskość.
METODY i FORMY PRACY: heureza, „burza mózgów”, prezentacja, praca w grupach (4-5 osobowych), plenum, praca indywidualna ucznia, „wirówka słowna”.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: rekwizyty przyniesione przez dzieci (szkatuła ze skarbem, szaty królewskie, zbroja rycerska, hełm, miecze, korona, kolczuga), tablica, karty pracy, podręcznik, mapa skojarzeniowa.
ANTYCYPOWANE PROBLEMY:
- słaba znajomość realiów średniowiecza, niedostateczna znajomość faktów historycznych, słabo rozwinięta umiejętność zdolność skojarzeniowa, brak potrzebnych rekwizytów. W razie wystąpienia powyższych trudności nauczyciel powinien wydłużyć czas heurezy i pogadanki w celu uzupełnienia brakujących informacji, wtedy w scence wystąpiłyby jedynie osoby wskazane przez nauczyciela i czas prezentacji skróciłby się odpowiednio.
TOK LEKCJI:
|CZAS: |FAZA LEKCJI: |OMÓWIENIE CZYNNOŚCI: |
| | |Czynności organizacyjne: |
| | |nauczyciel sprawdza obecność, zapisuje temat lekcji w dzienniku, przypomina o możliwości uzyskania|
| | |„+” i „-” lub ocen za pracę na lekcji. |
| | |Czynności nauczyciela: |
| | |dzieli uczniów na grupy, rozdaje karty pracy, udziela dodatkowych wyjaśnień dotyczących zadania |
| | |rozgrzewkowego; sprawdza poprawność wykonanego zadania, prezentuje portret Zawiszy Czarnego oraz |
| | |obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, pomaga określić wiek, w którym urodził się i zmarł |
|15-20 minut |OGNIWO WSTĘPNE |Zawisza Czarny, wywiesza oś czasu. |
| | |Czynności uczniów: |
| | |czytają treść zadania, dzielą tekst na wyrazy, stosując właściwą ortografię i interpunkcję, |
| | |prezentują wyniki swojej pracy, oglądają materiał ilustracyjny, określają wiek, w którym żył i |
| | |działał Zawisza Czarny, obliczają upływ czasu od daty urodzin (641 lat) i śmierci (583 ...