Dodaj publikację
Autor
Alicja Rejdak-Bułka
Data publikacji
2011-10-03
Średnia ocena
3,33
Pobrań
274

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć na GDDW w szkole podstawowej. Możliwy do przeprowadzenia na jednej lub dwóch godzinach lekcyjnych. Sugerowana klasa V.
 Pobierz (doc, 15,5 KB)

Podgląd treści

BEZPIECZNIE W SZKOLE, W DOMU I NA DRODZE

Cele lekcji:
- wdrożenie do stosowania zasad bezpieczeństwa
- propagowanie pozytywnych zachowań
- integracja grupy
- uświadomienie uczniom istoty bezpieczeństwa

PRZEBIEG LEKCJI

1. Co to jest bezpieczeństwo

Nauczyciel cytuje uczniom definicję bezpieczeństwa wg. “Słownika języka polskiego”
“Bezpieczeństwo jest to stan niezagrożenia, spokoju.”
Zachęcenie uczniów do dyskusji na temat tego czym dla nich jest bezpieczeństwo oraz jak oni rozumieją podaną definicję.

2. Bezpieczna droga do szkoły.

Dzieci odpowiadają na pytania:
– W jaki sposób pokonują drogę do/ze szkoły
– Czy pokonują tą trasę samodzielnie czy z opiekunem

Klasa wspólnie charakteryzuje elementy na które każdy z nich powinien zwracać szczególną uwagę w drodze do szkoły/domu:
– zwracanie uwagi na sygnalizację świetlną
– prawidłowe przechodzenie przez jezdnię
– wybieranie wyznaczonych przejść przez jezdnię
– spokojne poruszanie się po drodze/chodniku, niezależnie od używanego środka transportu
– zwracanie uwago na środki transportu np. autobusy, motocykle, samochody, itd
– korzystanie z wyznaczonych przejść przez tory kolejowe.

3. Bezpiecznie w domu.

Dzieci wskazują czynności, których nie powinny robić podczas gdy są same w domu/pokoju (np. Wychylanie przez okna/balkon, otwieranie drzwi nieznajomym, wpuszczanie obcych do domu, udzielanie informacji o sobie/rodzinie przez telefon i na internecie.
Zwrócenie uwagi na potrzebę bezpiecznego korzystania z urządzeń gospodarstwa domowego, np. odpowiedzenie podłączanie i odłączanie sprzętu elektrycznego,nie dotykanie wilgotnymi rękoma przewodów elektrycznych, informowanie dorosłych osób o zauważonych, zniszczeniach kabli, itp.)

4. Bezpiecznie w szkole.

Uczniowie pracują w grupach 3-4 osobowych. Zastanawiają się nad sposobami w jakie mogliby uniknąć wypadków i obrażeń na terenie szkoły. Swoje uwag zapisują na kartkach papieru. Następnie każda grupa czyta po jednej propozycji, tak aby uniknąć powtarzania się informacji. Wszystkie propozycje są zapisywane na tablicy.

5. Podsumowanie zajęć.

Dzieci powtarzają najważniejsze zasady zachowania zwiększające bezpieczeństwo.