Dodaj publikację
Autor
Natalia Czarnecka
Data publikacji
2011-10-17
Średnia ocena
5,00
Pobrań
223

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to konspekt przygotowany do lektury Dzieci z Bullerbyn. (NAUKA PISANIA LISTU) KLASA 3.
 Pobierz (docx, 13,4 KB)

Podgląd treści

Temat bloku: Inni a tacy sami

Temat dnia: Listy koleżanek i kolegów z Bullerbyn

Data: 18.10.2011r.

Zapis w dzienniku

-różne formy korespondowania

-znaczenie korespondencji

-rodzaje listów

-zbiorowe redagowanie listu do dzieci z Bullerbyn

-wyrazy pisane wielką literą, używane w korespondencji

-dodawanie liczb dwucyfrowych typu 36+13

Cele ogólne:

-Utrwalenie lektury „Dzieci z Bullerbyn”

-Kształtowanie umiejętności pisania listu

- Kształtowanie umiejętności wspólnej i samodzielnej pracy

- zbiorowe redagowanie listu

-uzupełnianie listu wybranym słownictwem

Cele szczegółowe:

Uczeń:

-wie kiedy piszemy w liście wielką literę

-zna znaczenie korespondencji

-zna rodzaje listów

- potrafi napisać list do wybranego bohatera z Bullerbyn z zachowaniem zasad pisania listu

- potrafi wypowiedzieć się na dany temat oraz uzasadnić swoją wypowiedź

- bierze udział w pogadance o liście: wskazuje cechy listu, budowę, zasady

tworzenia, zwroty grzecznościowe

-dodaje i odejmuje liczby typu 36+13

Środki dydaktyczne:

- list poprawnie sformułowany

- słowa z odpowiednimi cechami listu

-koperta poprawnie zaadresowana

Metody:

-ćwiczenia praktyczne, burza mózgów

Formy:

-indywidualna, grupowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Sprawdzenie obecności

2. Rozmawiam z dziećmi na temat prowadzenia korespondencji- LIST (pogadanka, rozmowa, pytania, naprowadzanie)

-co to jest korespondencja?

–czym jest list? Po co ludzie piszą listy?

-Do kogo piszemy listy? (Propozycje dzieci – zapisujemy na tablicy: do rodziców, dziadków, kolegów, koleżanek, rodziny, znajomych.)

(Nadawca- ten, kto wysyła, np. list; Adresat- osoba, do której jest adresowany,

np. list (inaczej- odbiorca); Autor- ten, kto napisał, np. list (twórca listu)).

-Rodzaje listów: List miłosny Telegram List anonimowy List kondolencyjny List gończy

List polecony. List zwykły. List ekonomiczny. List ekspresowy.

-Zasady pisania listów: Piszemy dużymi literami, gdy zwracamy się do odbiorcy. (imiona,

zwroty: Ty, Tobie, Ciebie) Używamy zwrotów grzecznościowych. Wyodrębniamy trzy części listu: ~

wstępu ~ części właściwej(rozwinięcia) ~ zakończenia. Pamiętamy o estetyce rozmieszczania treści

listu oraz zapisu. Uwzględniamy akapity przy zapisie nowej myśli.

-Schemat budowy listu.

3. Przyczepiam na tablicy poprawnie sformułowany list np. z wakacji, dzieci przyczepiają na tablicy słowa na których zawarte są prawidłowe części listu, dziecko musi dopasować w jakim miejscu powinno się to znajdować. Omówienie poszczególnych części. Wyjaśnienie ich znaczenia.

4. List do dzieci z Bullerbyn. Rozdaję dzieciom kartki na których będą próbowały napisać list do bohaterów z lektury. Odczytanie listów.

5.Przyczepiam na tablicy poprawnie zaadresowane koperty. Przedstawiam jak powinna wyglądać poprawnie zaadresowana koperta.

- Adresowanie koperty wyjaśniam uczniom co powinna zawierać dobrze wypełniona koperta

-adresat

-nadawca

-wielka litera w pisowni nazw własnych.

Znaczek pocztowy, powiedzieć aby dobrze zaadresować aby doszło do odpowiedniej osoby , aby o niczym nie zapomnieć.

6.Dzieci wykonują zadanie w karcie ...