Dodaj publikację
Autor
Natalia Czarnecka
Data publikacji
2011-10-17
Średnia ocena
5,00
Pobrań
194

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt dla 3 klasy szkoły podstawowej na podstawie lektury Dzieci z Bullerbyn.
 Pobierz (docx, 17,8 KB)

Podgląd treści

Temat bloku: Inni a tacy sami

Temat dnia: Jacy jesteśmy

Data: 17.10.2011r.

Zapis w dzienniku:

-portrety literackie bohaterów lektury ,,Dzieci z Bullerbyn”

-ocena postępowania głównych postaci z książki

-wyrażanie opinii na temat własnego postępowania- samoocena

-sprawdzenie umiejętności z wiedzy o lekturze

Cele ogólne:

-rozwijanie umiejętności wypowiedzi na dany temat

-zapoznanie z portretami literackimi bohaterów lektury

-ocena samego siebie

-doskonalenie umiejętności odejmowania liczb dwucyfrowych

-rozwijanie logicznego myślenia

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- pracuje w grupie, tworzy portret bohatera z Bullerby

- potrafi wskazać charakterystyczne cechy wybranego bohatera z Bullerbyn i

uzasadnić swoją wypowiedź

- czyta fragmenty książki

-bogaci słownictwo o wyrazy określające cechy wyglądu i charakteru

-wyraża opinie na temat własnego postępowania

-odejmuje liczby dwucyfrowe

-doskonali rzuty i chwyty

Środki dydaktyczne:

- lektura „Dzieci z Bullerbyn”

-imiona oraz cechy charakterów, wyglądu bohaterów lektury( w ramkach)

-podręcznik

-karteczki ze zdaniami

-krzyżówka

-kartki z pytaniami dotyczącymi lektury

-karty pracy

-piłki

Metody:

-Podająca : rozmowa ,objaśnienia nauczyciela

-Praktycznego działania: ćwiczenia praktyczne

-Aktywizująca

-Burza mózgów

- Mapa myślowa

Formy:

-grupowa

-indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Sprawdzenie obecności oraz zadania domowego.

2.Opis portretu literackiego bohaterów lektury. Na tablicy umieszczam imiona bohaterów lektury po lewej stronie a po prawej stronie cechy charakteru, wyglądu itp. bohaterów. Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i dopasowuje imię do cechy charakteru bądź wyglądu.

3.Wybrany przeze mnie uczeń czyta fragmenty lektury, dotyczące opisu bohaterów.

4. Dzieci oceniają postępowanie bohaterów. Wypowiadają się o nich, mówią czy postępowali dobrze czy źle. Wskazują zalety lub wady wybranego bohatera.

5. Proszę uczniów o to aby w zeszycie opisali samego siebie po skończonej pracy proszę o przeczytanie zadania.

6. Zabawa „Prawda – fałsz”: Dzieci otrzymują karteczki ze zdaniami. Czytają ich treść, oceniają ich prawdziwość lub fałszywość. Następnie wpisują w odpowiednim miejscu P lub F

Zdania:

Prawda:

-Lasse to psotnik i żartowniś.

-Olle jest właścicielem psa o imieniu Svipp.

-Anna i Britta są siostrami.

-Bullerbyn to mała wioska położona w malowniczej Szwecji.

-Mieszkańcy Bullerbyn wykonują różne prace polowe i prowadzą gospodarkę.

-Bosse ma własną kurę, którą nazwał Albertyna.

-Bullerbyn w języku polskim oznacza „hałasowo”.

-„Wiosna Szwecji” to czasopismo dla dzieci.

-Astrid Lindgren jest autorką książki „Dzieci z Bullerbyn”.

-Pontus to imię baranka Lisy.

-Lasse jest najstarszym dzieckiem w Bullerbyn.

-Wszystkie dzieci z Bullerbyn chodzą do jednej klasy.

Fałsz:

-Dzieci z Bullerbyn nie lubiły zwierząt.

-Dzieci z Bullerbyn nigdy nie pomagały swoim rodzicom.

-Agda to mama Britty i Anny.

-Dziadziuś mieszka w Zagrodzie Środkowej.

-Szewc Grzeczny to bardzo miły człowiek.

-Dzieci z Bullerbyn dojeżdżają do ...