Dodaj publikację
Autor
Anna Szymańska
Data publikacji
2011-11-28
Średnia ocena
5,00
Pobrań
43

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka angielskiego dla drugiej klasy gimnazjum, poziom początkujący. Konpekt prezentuje pracę w oparciu o tekst "The curse of Tutenkhamen" z podręcznika New Adventures elementary.
 Pobierz (doc, 52,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Klasa: II gimnazjum
Czas: 45 min.
Podręcznik: „New Adventures Elementary”

Temat: “The curse of Tutenkhamen” – textwork.

Podstawa programowa:

„1. Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:
(…)
14) elementy wiedzy o krajach obszaru nauczanego języka oraz o kraju ojczystym,
z uwzględnieniem kontekstu międzykulturowego oraz tematyki integracji europejskiej.
(…)
3. Uczeń rozumie krótkie, proste wypowiedzi pisemne (np. napisy informacyjne, listy, ulotki reklamowe, jadłospisy, ogłoszenia, rozkłady jazdy i proste teksty narracyjne):
1) określa główną myśl tekstu;
2) znajduje w tekście określone informacje;
(…)
4. Uczeń tworzy bardzo krótkie, proste i zrozumiałe wypowiedzi ustne:
(…)
4) opisuje swoje upodobania;
5) wyraża swoje opinie i uczucia;
(…)
8. Uczeń przetwarza tekst ustnie lub pisemnie:
(…)
2) przekazuje w języku polskim główne myśli lub wybrane informacje z prostego tekstu w języku obcym.
(…)
10. Uczeń współdziała w grupie.
(…)
12. Uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się znaczenia wyrazów
z kontekstu, rozumienie tekstu zawierającego nieznane słowa i zwroty).”

Cele główne:
- doskonalenie sprawności rozumienia tekstu czytanego wspieranego słuchaniem,
- wprowadzenie nowych jednostek leksykalnych,
- kształcenie poprawnej wymowy.

Cele operacyjne:
Uczeń:
- nazywa nowopoznane wyrażenia,
- potrafi wyrazić swoje zdanie na temat nowopoznanego słownictwa,
- stosuje nowopoznane wyrazy w zdaniach,
- rozumie ogólny sens zaprezentowanego tekstu,
- umie odpowiadać na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu,
- doskonali sprawność mówienia,
- potrafi pracować w zespole i w parze.

Formy pracy:
- odpowiedzi chóralne,
- indywidualna kierowana przez nauczyciela,
- zespołowa,
- w parach,
- praca z podręcznikiem,
- praca na podstawie nagrania z płyty.

Metody pracy:
- elicytacja,
- pogadanka,
- dopasowanie,
- grupowanie,
- personalizacja,
- układanie zdań,
- przegląd tekstu,
- czytanie pobieżne i słuchanie w celu zrozumienia ogólnego sensu,
- czytanie i słuchanie w celu zrozumienia szczegółowych informacji,
- odpowiedzi na pytania,

Środki dydaktyczne:
- podręcznik,
- odtwarzacz CD,
- karta ze słownictwem biernym (załącznik).

TOK LEKCJI ORAZ CZYNNOŚCI UCZNIA:

I. Wstęp

1. Moment organizacyjny.
2. Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji.

II. Rozwinięcie – prezentacja słownictwa

1. Uczniowie otwierają podręcznik na str. 38 i przyglądają się ilustracjom. Nauczyciel pyta, czy być może rozpoznają słownictwo docelowe. Nawiązuje pogadankę na temat preferencji uczniów.
2. Uczniowie w parach dopasowują słownictwo do ilustracji, następnie sprawdzają swoje odpowiedzi z nagraniem. Nauczyciel zwraca uwagę na słowa, które nie pojawiły się w nagraniu (ćw.1).
3. Uczniowie powtarzają docelowe słownictwo za nauczycielem, następnie nauczyciel sprawdza ich zrozumienie.
4. Uczniowie grupują słownictwo według własnych preferencji, oznaczając je w tabeli według stopnia odczuć (ćw. 2). Nauczyciel sprawdza odpowiedzi uczniów, prowokując swobodną wypowiedź.
5. Nauczyciel zachęca uczniów by wymyślili jak najwięcej tytułów ...