Dodaj publikację
Autor
Izabela Karpińska
Data publikacji
2011-12-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
428

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć zintegrowanych, zajęcia otwarte dla rodziców połączone ze spotkaniem świątecznym w klasie.
 Pobierz (doc, 2,6 MB)

Komentarze

wrzema@wp.pl, 2011-12-29

BARDZO FAJNE ZAJĘCIA!

Podgląd treści


Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców

Blok tematyczny: Święta Bożego Narodzenia
Temat dnia: Tradycje Świąt Bożego Narodzenia
Termin realizacji zajęć: 20 grudnia 2011 r.
Klasa: Zespół Edukacyjno- Terapeutyczny
Miejsce: .....................................................
Prowadzący: ….........................................

Cele operacyjne:
uczeń wymienia tradycje Świąt Bożego Narodzenia kultywowane w jego domu rodzinnym, w klasie, w szkole;
uczeń rozumie i wyjaśnia pojęcia oraz pospolite określenia związane ze Świętami Bożego Narodzenia: wigilia, opłatek, Święty Mikołaj, puste miejsce przy stole, jasełka, szopka, pasterka, kolęda;
uczeń rozumie pojęcie tradycja;
uczeń rozumie zwroty przedstaw się, przedstaw swoich rodziców;
uczeń stara się wypowiadać zdaniami;
uczeń stara się wykonywać samodzielnie zadania wymagające umiejętności, które w opinii nauczyciela opanował wcześniej;
uczeń słucha wypowiedzi innych osób;

Metody:
praktycznego działania: realizacja zadań, praca w grupach
słowna: rozmowa kierowana, podająca
problemowa: „ burza mózgów”

Środki dydaktyczne:
kartoniki z imionami uczniów, karty pracy ucznia ( załączniki), arkusz szarego papieru, klej, zdjęcia lub rysunki ( choinka, opłatek, Św. Mikołaj, jasełka, pasterka, karta świąteczna, prezenty), marker, kredki, ołówki, tekst słów zwierząt ( załącznik), obrusy, talerzyki deserowe, łyżeczki, serwetki dekoracyjne, świeczki, słodycze,

Przebieg zajęć:
Nauczycielka prosi rodziców o zajęcie wskazanych miejsc i wyjaśnia zasady ich uczestnictwa w zajęciach;
Nauczycielka zaprasza uczniów, żeby usiedli przy ławkach w miejscach oznaczonych ich imionami;
Nauczycielka wita zebranych rodziców, a następnie przedstawia się : nazywam się...... a to są uczniowie mojej klasy, Zespołu Edukacyjno- Terapeutycznego II i prosi uczniów o przedstawienie się i przybyłych do szkoły członków swojej rodziny w podobny sposób;
Uczniowie otrzymują indywidualne karty pracy ( załączniki) i instrukcję słowną dotyczącą sposobu wykonania ( korzystają z wcześniej przygotowanych na ławkach przyborów szkolnych). Odczytują hasła lub nazywają rzeczy, które ujawnili na kartach po wykonaniu zadania ;
Nauczycielka nakleja rozwiązania na arkusz szarego papieru ( uczniowie smarują klejem), a następnie pyta uczniów: z czym kojarzą się wam te rzeczy. Celem jest odpowiedź : Święta Bożego Narodzenia.
„ Burza mózgów”- podawanie innych skojarzeń z tematem;
Nauczycielka wyjaśnia na przykładach pojęcie tradycja jako czynności związane z ważnymi wydarzeniami, które powtarzają i znają osoby biorące w nich udział;
Nauczycielka prosi o włączenie się w zajęcia chętnych rodziców i opowiedzenie jaki inne tradycje istnieją w ich domach w związku ze zbliżającymi się świętami;
Nauczycielka opowiada o tradycji, którą zna ze swojego dzieciństwa, zgodnie z która najstarszy członek rodziny po kolacji wigilijnej, o 12.00 w nocy szedł do pomieszczeń gospodarczych z opłatkiem, żeby podzielić się nim ze zwierzętami i porozmawiać z nimi. Następnie czyta zdania, które usłyszał jej dziadek i na tej podstawie prosi dzieci o odgadniecie nazw tych zwierząt ( załącznik).
Nauczyciel prosi dzieci ...