Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji dla klasy VI szkoły podstawowej
Temat lekcji: Pająk krzyżak – łowca i tkacz.
Cele szczegółowe lekcji w zakresie:
a) zapamiętania i zrozumienia wiadomości
Uczeń:
• charakteryzuje środowisko życia pajęczaków
• omawia budowę zewnętrzną pająka
• omawia zależność między budową pająka a środowiskiem życia
b) kształtowania umiejętności manualnych i intelektualnych
Uczeń:
• dostrzega zależności pomiędzy budową pająków a środowiskiem ich życia
• dostrzega zależności między budową odnóży a ich funkcją
• uzasadnia przynależność pajęczaków do stawonogów
• interpretuje schematy i tablice biologiczne
c) kształtowania postaw, przekonań i zainteresowań
• przekonanie, że o istnieniu zależności między budową pająka a środowiskiem życia
• rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
Metoda nauczania: pogadanka, praca z podręcznikiem, burza mózgów
Środki dydaktyczne: podręcznik, plansza przedstawiająca budowę zewnętrzną pająka, rysunek przedstawiający budowę pająka, karta pracy ucznia
Formy organizacyjne pracy na lekcji: Z, I, G
Strategie nauczania: A
Typ lekcji: lekcja obejmująca kilka momentów procesu nauczania
Literatura dla nauczyciela:
1. E. Gromek, E. Kłos, W. Kofta, E. Laskowska, A. Melson, Przyrodo, witaj! Podręcznik dla klasy 6 szkoły podstawowej, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2006.
2. E. Gromek, E. Kłos, W. Kofta, E. Laskowska, A. Melson, Przyrodo, witaj! Zeszyt ćwiczeń dla klasy 6 szkoły podstawowej. Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2006.
3. E. Gromek, E. Kłos, W. Kofta, E. Laskowska, A. Melson, Przyrodo, witaj! Poradnik dla nauczyciela klasy 6 szkoły podstawowej, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2006.
Tok lekcji:
Faza wprowadzająca:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji. Nauczyciel zadaje pytania:
• W jaki sposób poruszają się owady?
• Czym odżywiają się owady?
• Co jest narządem oddechowym owadów?
• Wymień typy rozwoju u owadów.
• Podaj przykłady owadów, u których występuje rozwój prosty.
• Jakie są różnice między przeobrażeniem zupełnym a przeoraniem niezupełnym?
• Jak nazywamy larwę motyla?
• Jak nazywamy larwę chrabąszcza?
• Jak nazywamy larwę pszczoły?
• Jakie owady żyją w społecznościach?
3. Nauczyciel podaje cel i temat lekcji: ,,Pająk krzyżak – łowca i tkacz”.
Faza realizacyjna:
1. Przedstawiciele pajęczaków. Środowisko życia. Nauczyciel zadaje pytania:
• Do jakiej grupy zwierząt zaliczamy pajęczaki? (Spodziewana odpowiedź: pajęczaki zaliczamy do stawonogów).
• Wiemy już, że pajęczaki zaliczamy do stawonogów. Jak więc pajęczaki mają zbudowane odnóża? (Spodziewana odpowiedź: pajęczaki mają odnóża podzielone na odcinki powiązane ze sobą za pomocą stawów).
• Jakie znacie pajęczaki? (Spodziewana odpowiedź: pająk, skorpion, zaleszczotki, roztocza, kosarze). Nauczyciel prosi uczniów prosi uczniów o zapisanie kilku przykładów pajęczaków pod schematem z poprzedniej lekcji.
• W jakich środowiskach żyją pajęczaki? (Spodziewana odpowiedź: pajęczaki żyją głównie w środowisku lądowy, niektóre żyją także w wodzie).
2. Budowa pająka krzyżaka.
Następnie nauczyciel wiesza na tablicy planszę przedstawiającą budowę zewnętrzną pająka oraz ...