Dodaj publikację
Autor
Justyna Gawlikowska
Data publikacji
2012-01-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
47

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji przyrody dla klasy VI szkoły przyrody "Teoria heliocentryczna". Konspekt zawiera następujące treści: teoria heliocentryczna, teoria geocentryczna.
 Pobierz (doc, 59,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji przyrody w klasie VI szkoły podstawowej

Temat lekcji: Teoria heliocentryczna.

Cele szczegółowe lekcji w zakresie:
a) zapamiętania i zrozumienia wiadomości
Uczeń:
• definiuje pojęcia: teoria heliocentryczna, teoria geocentryczna
• omawia budowę kalendarza
• wskazuje zastosowania kalendarza
• podaje tytuł i rok wydania dzieła przedstawiającego teorię heliocentryczną
• omawia główne założenia teorii heliocentrycznej

b) kształtowania umiejętności
Uczeń:
• uzasadnia, że obserwacja jest głównym sposobem poznawania świata
• opisuje zasługi Mikołaja Kopernika dla rozwoju nauk przyrodniczych
• porównuje założenia teorii geocentrycznej i heliocentrycznej
• wskazuje praktyczne zastosowania wiedzy o ruchach ciał niebieskich

c) kształtowania postaw, przekonań i zainteresowań
• uświadomienie znaczenia odkryć Mikołaja Kopernika
• rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
• wdrażanie do aktywnej pracy na lekcjach.

Metody nauczania: burza mózgów, pogadanka, praca z podręcznikiem

Środki dydaktyczne: karty pracy ucznia, teksty dla grup, podręcznik

Formy organizacyjne pracy na lekcji: Z, I, G

Strategia nauczania: A

Typ lekcji: lekcja służąca opanowaniu nowego materiału

Literatura dla nauczyciela:

1. A. Czerny, K. Mnich, H. Lach, Przyroda dla klasy szóstej. Podręcznik, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2007.
2. U. Moździerz, J. Golanko, J. Skiba, A. Kocieł, I. Okrzesik-Frąckowiak, Przyroda dla klasy szóstej. Zeszyt ćwiczeń, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2007.
3. J. Golanko, M. Czekalska, Poradnik metodyczny. Przyroda w klasie szóstej, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2007.

Tok lekcji:

Faza wprowadzająca:
1. Sprawy organizacyjne.

2. Nauczyciel wyjaśnia cel lekcji i zapisuje temat: ,,Poznajemy heliocentryczną teorię Mikołaja Kopernika”.

Faza realizacyjna:

1. Wykorzystanie wiedzy o ruchach ciał niebieskich. Nauczyciel wyjaśnia, że od najdawniejszych czasów ludzie przyglądali się niebu. Zauważyli, że obserwowane przez nich zjawiska zachodzą w sposób regularny. Już w starożytności wiedziano, że Słońce i Księżyc zmieniają położenie w stosunku do gwiazd. Wiedza o ruchach ciał niebieskich była przydatna do celów praktycznych.

2. Określenie roli kalendarza. Nauczyciel wyjaśnia, że kalendarz spisem dni w roku, uporządkowanych według tygodni i miesięcy. Jest niezbędnym elementem życia codziennego. Służy do określania m.in. terminów świąt, pór roku. Czas dzielimy na lata, miesiące, tygodnie, dni, godziny, minuty, sekundy. Ze zjawisk obserwowanych na niebie wywodzą się: rok, miesiąc i dzień.

3. Znaki zodiaku. Na podstawie informacji zawartych w podręczniku uczniowie wymieniają znaki zodiaku. Każdy z uczniów określa, pod jakim znakiem zodiaku się urodził.

4. Życie i osiągnięcia Mikołaja Kopernika. Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy. Każda z grup otrzymuje karty pracy ucznia oraz instrukcję. Uczniowie na podstawie otrzymanych materiałów przygotowują prezentacje na wybrany temat. Uczniowie uzupełniają karty pracy.

KARTA PRACY UCZNIA

Zadanie 1. Życiorys Mikołaja Kopernika.
Uzupełnij schemat.

Zadanie 2. Praca Mikołaja Kopernika
Wypisz zawody, które wykonywał w swoim ...