Dodaj publikację
Autor
Justyna Chudy
Data publikacji
2012-01-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
131

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć mających na celu poprawę sytuacji w klasie.
 Pobierz (doc, 33,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć na godzinie wychowawczej
dla klasy V szkoły podstawowej

Temat: Co możemy zrobić, aby w naszej klasie było lepiej?

Cele lekcji:
- główne:
• uświadomienie uczniom problemów nękających klasę
• integracja klasy
- operacyjne:
• uczeń poszukuje rozwiązań rzeczywistych problemów
• uczeń wyraża swoją opinię
• uczeń obiektywnie ocenia zachowanie swoje i kolegów

Metody pracy: burza mózgów, metaplan, dyskusja
Środki dydaktyczne: kolorowa kreda, tablica, kartki papieru
Formy organizacyjne: praca równym frontem, praca grupami

Przebieg zajęć:
I. Część wstępna - sprawy organizacyjne.
II. Część zasadnicza:
1. Omówienie obecnej sytuacji w klasie.
2. Przedstawienie sytuacji idealnej, do której uczniowie powinni dążyć.
3. Propozycje działań naprawczych.
III. Część końcowa
1. Podsumowanie lekcji.

|Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |Uwagi |
| | | |
|Sprawy organizacyjne – sprawdzenie obecności, zapisanie | | |
|tematu lekcji. | | |
| | | |
| | | |
| |Każdy uczeń pisze na małej karteczce jedną rzecz, która| |
| |mu się nie podoba w zachowaniu kolegów w klasie. | |
| | | |
| | | |
|Na tablicy nauczyciel rysuje tabelę z rubrykami: jak jest?| | |
|jak powinno być? co zrobić, aby było lepiej? | | |
| | | |
|Nauczyciel zapisuje uczniowskie przykłady do tabeli. | | |
| | | |
| |Uczniowie mogą podać jeszcze jakieś przykłady | |
| |nieodpowiedniego zachowania, których nie ma na tablicy.| |
| | | |
| | | |
|Uzupełnianie rubryki „jak powinno być?” swoimi lub | | |
|uczniowskimi przykładami. | | |
| | | |
| |Uczniowie w grupach zastanawiają się co można zrobić, | |
| |aby naprawić problemy w klasie. | |
| |Przedstawiciel grupy wpisuje propozycje do tabeli w | |
| |trzecią rubrykę. | |
| | | |
| |Uczniowie omawiają propozycje zachowań. Zgadzają się | |
| |(lub nie) na podjęcie działań naprawczych. | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Podsumowanie zajęć. | | |