Dodaj publikację
Autor
Beata Zimnicka i Dagmara Czerwińska Wróbel
Data publikacji
2012-01-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
40

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Ciecze jako układ oddziałujących cząstek. Lekcja służy wprowadzeniu nowego materiału (zawiera szereg prostych doświadczeń) może stanowić też świetne powtórzenie przed egzaminem gimnazjalnym. W rozszerzonej wersji doświadczenia mogą być elementem prowadzonych przez uczniów projektów. Opracowanie: Beata Zimnicka i Dagmara Czerwińska Wróbel.
 Pobierz (pdf, 1,4 MB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI Z FIZYKI

AUTORKI: BEATA ZIMNICKA, DAGMARA CZERWIŃSKA-WRÓBEL

LEKCJA SŁUŻY WPROWADZENIU NOWEGO MATERIAŁU, BĄDŹ MOŻE
STANOWIĆ ŚWIETNE POWTÓRZENIE PRZED EGZAMINEM GIMNAZJALNYM.
W ROZSZERZONEJ WERSJI DOŚWIADCZENIA MOGĄ BYĆ ELEMENTEM
PROWADZONYCH PRZEZ UCZNIÓW PROJEKTÓW.

1. Tytuł lekcji

Ciecze jako układ oddziałujących cząsteczek.

2. Cele przeprowadzenia lekcji

Poznawcze/Powtórzeniowe:

- uczeń pozna (przypomni sobie) budowę makro- i mikroskopową cieczy,
- uczeń pozna (przypomni sobie) pojęcia:

- siły spójności,
- siły przylegania,
- siły napięcia powierzchniowego,
- powierzchnia swobodna cieczy,
- menisk,

- uczeń będzie potrafił wykorzystać poznane pojęcia do zagadnień fizycznych z życia

codziennego.

Kształcące:

- uczeń będzie umiał obserwować doświadczenia fizyczne,
- uczeń będzie umiał przewidzieć rezultaty doświadczenia,
- uczeń będzie umiał wyciągnąć fizyczne wnioski z obserwowanych doświadczeń,
- uczeń będzie umiał wykorzystać zdobytą wiedzę w innych dziedzinach nauki,

Wychowawcze:

- wzbudzić w uczniach szacunek do ludzi nauki,
- wykształcić umiejętność korzystania z literatury naukowej,
- wykształcić nawyk estetycznego prowadzenia notatek ,
- wykształcić umiejętność kultury dyskusji,

3. Przebieg lekcji wraz z jej poszczególnymi etapami i szczegółowym opisem
eksperymentów oraz ćwiczeń z uczniami.

I WSTĘP:
1. Sprawdzenie obecności
2. Sprawdzenie zadania domowego
3. Wprowadzenie:
Nauczyciel wraz z uczniami przypomina, że ciała fizyczne znajdują się w 3 stanach skupienia:
stałym, ciekłym i gazowym. Zostaje jeszcze wymieniona plazma jako 4 stanu skupienia, uznawany
przez niektórych fizyków. W bardzo zdolnych klasach wspomina się sztucznie otrzymywanych
stanach skupienia np. kondensaty

II LEKCJA WŁAŚCIWA:
1. Omówienie budowy makroskopowej cieczy:

uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: co oznacza słowo „makroskopowa”,
nauczyciel wraz z uczniami kolejno charakteryzuje ciecze z punktu widzenia w/w budowy.

Doświadczenie 1: Obserwujemy ściśliwość cieczy. Trzy strzykawki napełniamy: wodą, powietrzem,
piaskiem. Próbujemy każdą z tych substancji „ścisnąć” przesuwając tłok.

2. Omówienie budowy mikroskopowej cieczy:

uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: co oznacza słowo „mikroskopowa”,
nauczyciel wraz z uczniami kolejno charakteryzuje ciecze z punktu widzenia w/w budowy.

3. Ciecze jako układ oddziaływających cząsteczek:

uczniowie odpowiadają na pytanie: jaka wielkość jest miarą oddziaływania ciał na siebie
nauczyciel wraz z uczniami:
charakteryzują siły spójności, podają przykłady z życia codziennego, w których można
zauważyć istnienie sił spójności, obserwują istnienie sił spójności

Doświadczenie 2: Siły spójności. Uczniowie obserwują zachowanie się strumienia cieczy lejącej się
z odkręconego kranu z wodą. Porównują swoje obserwacje z strumieniem kropelek wody
wydobywających się z rozpylacza/atomizera/spryskiwacza – analizują jak wygląda zachowanie się
cieczy pod działaniem sił spójności i co by było gdyby ich nie było.

charakteryzują siły przylegania, podają przykłady z życia codziennego, w których można
zauważyć istnienie sił przylegania, obserwują istnienie sił przylegania

Doświadczenie 3: Siły przylegania. Uczniowie wraz z nauczycielem ...