Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
Data: 14.11.2011 WTOREK
Grupa wiekowa: 3,4 - latki
Temat dnia: „Niedźwiedź zapada w sen”
Opracowała: Ilona Woźnica
Przeprowadziła: Ilona Woźnica
Cele główne:
• poszerzenie wiedzy przyrodniczej
• dbanie o rozwój mowy dzieci
• motywowanie do zgodnego udziału w życiu grupy przedszkola
• rozwijanie zainteresowań muzycznych
• rozwijanie zdolności manualnych dzieci
• rozwijanie umiejętności zapewniających bezpieczeństwo sobie i innym
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• improwizuje ruch do treści rymowanki, naśladując nauczyciela
• układa krótkie pojedyncze zdania
• wie, że zwierzęta przygotowują się do nadejścia zimy
• wie jak wygląda niedźwiedź i że zimą śpi
• wykonuje prace plastyczną pt. „Miś w zimie śpi”
• uczy się współpracy z rówieśnikami
• rozwija swoje zdolności manualne
• aktywnie uczestniczy w zabawach wymagających współdziałania i zabawach ruchowych
• przestrzega zasad bezpieczeństwa obowiązujących w przedszkolu i jego otoczeniu
Środki dydaktyczne: opowiadanie L. Krzemienieckiej pt. „Przygody Hałabały”, kartki formatu A2, farby, klej, różnokolorowe liście;
Metody pracy (W. Okoń):
• asymilacji wiedzy (pogadanka, objaśnienie)
• ekspresyjna
Formy pracy:
• grupowa
• indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie zebranych rodziców i dzieci.
2. Wprowadzenie dzieci do tematu zajęć.
3. Słuchanie, a następnie omówienie opowiadania L. Krzemienieckiej pt. “Przygody Hałabały”, oglądanie zdjęć niedźwiedzia.
4. Zabawa z elementem czworakowania pt. “Niedźwiedzia wędrówka”:
Gdy nauczyciel gra na bębenku, dzieci zamieniają się w głodne niedźwiedzie pragnęce najeść się przed zimą – na czworakach poszukują pożywienia, gdy tamburyno przestaje grać, dzieci zwijają się w “kuleczkę” i zapadają w głęboki sen (chrapią).
5. „Zimowe mieszkanie niedźwiedzia” - zabawa dydaktyczna. Oglądanie różnych „mieszkań” zwierząt, próby odgadnięcia, które z nich należy do niedźwiedzia. Określanie jego nazwy. Omówienie sposobu przygotowania gawry.
6. Zabawa naśladowcza pt.” Niedźwiadek”:
Dzieci wspólnie z nauczycielem recytują słowa wierszyka, z jednoczesnym ruchowym ich ilustrowaniem:
Jedna łapka, druga łapka – ja jestem niedźwiadek
Jedna nóżka, druga nóżka – a to jest mój zadek
Lubię miodek, kocham miodek, podkradam go pszczółką
Jedną łapką, drugą łapką – albo wciągam rurką
7. Wykonanie grupowych prac plastycznych pt. „Miś w zimie śpi”, przy pomocy farb i papieru kolorowego. Wspólne podziwianie powstałych prac.
8. Zabawa ruchowo-integracyjna pt. „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
9. Podziękowania dla rodziców przybyłych na zajęcia oraz dla dzieci za aktywny w nich udział.
10. Dowolne zabawy dzieci w kącikach zainteresowań.