Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Borowczak
Data publikacji
2012-01-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
288

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dotyczy obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Zwraca uwagę na konieczność dbania o otoczenie, zachowania proekologiczne itp.
 Pobierz (doc, 30,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć integralnych
Dzień aktywności – klasa III
12 kwietnia 2011

Prowadząca: Agnieszka Borowczak

Temat bloku: Jaki jest piękny świat wokół nas!

Temat dnia: Jesteśmy mieszkańcami i przyjaciółmi Ziemi.

Zapis w dzienniku: Nie zatruwajmy środowiska. Międzynarodowy Dzień Ziemi. Przyczyny zatruwania środowiska. Zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Ocena postępowania dzieci na podstawie wiersza pt. „Sznurek Jurka”. Liczebnik jako część mowy oznaczająca ilość i kolejność. Dzielenie liczb zakończonych zerami. Tworzenie zdań złożonych.

Cele ogólne:
• Kształcenie umiejętności swobodnego wypowiadania się na określony temat
• Kształcenie umiejętności uzasadniania swoich wypowiedzi
• Doskonalenie umiejętności w zakresie dzielenia z uwzględnieniem dzielenia liczb zakończonych zerami

Cele szczegółowe:
1. Odczyta hasło napisane na tablicy
2. Wypowie się na temat Międzynarodowego Dnia Ziemi
3. Wskaże wzajemne relacje: człowiek – środowisko
4. Wymieni przyczyny zatruwania wód, powietrza, gleby
5. Wskaże zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka: alkohol, nikotyna, narkotyki
6. Przedstawi scenkę dramową dotyczącą zachowania osoby namawianej do palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków
7. Wysłucha czytanego wiersza pt. „Sznurek Jurka”
8. Oceni postępowanie Jurka i jego kolegów
9. Odpowie napytania stosując liczebniki
10. Utworzy ze zdań pojedynczych zdania złożone
11. Wykona dzielenie liczb zakończonych zerami
12. Utworzy wyrazy pokrewne od wyrazu „śmieć”
13.Wykonanie z opakowań, czasopism i innych zużytych materiałów różnych przedmiotów

Metody

• słowne: opowiadanie, rozmowa, tekst wiersza
• oglądowe: ilustracje, historyjka obrazkowa
• zajęć praktycznych: działalność plastyczna

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, opakowania, gazety i inne materiały

Tok lekcji:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe
2. Odczytanie hasła zapisanego na tablicy w wspak
3. Wypowiedzi na temat Międzynarodowego Dnia Ziemi
4. Rozmowa dotycząca wzajemnych relacji człowiek – środowisko
5. Wskazanie przyczyn zatruwania wód, powietrza i gleby
6. Wymienienie zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka ze strony papierosów, alkoholu i narkotyków
7. Układanie odmownych odpowiedzi na propozycje zagrażające zdrowiu i życiu – scenki dramowe
8. Czytanie wiersza pt. „Sznurek Jurka”
9. Ocenienie postępowania Jurka i jego kolegów
10. Udzielenie odpowiedzi na pytania z wykorzystaniem liczebników
11. Dzielenie liczb zakończonych zerami
12. Tworzenie zdań złożonych z dwóch pojedynczych
13. Tworzenie wyrazów pokrewnych od wyrazu „śmieć”
14. Wykonanie z opakowań, gazet i innych zużytych materiałów różnych przedmiotów”
15. Podsumowanie dnia