Dodaj publikację
Autor
Marlena Woźniak
Data publikacji
2012-01-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
235

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia dla klasy I Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcącej w zawodzie kucharz małej gastronomii. Przedmiot technologia gastronomiczna z towaroznawstwem.
 Pobierz (docx, 24,9 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI

Przedmiot: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem

Typ szkoły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Klasa: 1a

Nauczyciel: Marlena Woźniak

Blok tematyczny: Zupy i sosy gorące.

Temat lekcji: Sosy gorące i ich charakterystyka.

Czas realizacji: 45 min.

Cel ogólny lekcji: kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji i logicznego myślenia

Cele szczegółowe: uczeń potrafi:

zdefiniować pojęcie sosu gorącego,

wyjaśnić sposób podziału sosów,

dopasować rodzaj sosu i jego charakterystykę do podziału,

wyjaśnić pojęcia nowe: redukcja sosu, klarowanie masła,

połączyć opis sosu z jego rodzajem,

wybierać poprawne informacje,

rozwiązywać postawiony przed nim problem,

współpracować

Standardy wymagań egzaminacyjnych:

- uczeń czyta ze zrozumieniem,

- uczeń stosuje nazwy technik sporządzania potraw,

- uczeń wskazuje narzędzia stosowane w produkcji gastronomicznej,

- uczeń określa kolejność czynności podczas wykonywania potrawy,

- uczeń sporządza plan działania.

Metoda kształcenia: dyskusja, prezentacja, wykład

Techniki: praca indywidualna, praca w grupach, dyskusja, ćwiczenia.

Środki dydaktyczne: papier, flamastry, karty pracy.

Przebieg lekcji:

WPROWADZENIE

Przedstawienie klasie tematu, celów lekcji oraz powtórzenie podstawowych wiadomości na temat zup. Wprowadzenie w temat sosów.

ROZWINIĘCIE

Nauczyciel wykorzystując plakat na tablicy wyjaśnia podział sosów. Szczególnie zwracając uwagę na nowe pojęcia takie jak np. redukcja sosów.

Uczniowie otrzymują zadanie 1 – na karteczka otrzymali charakterystykę sosów muszą dopasować opis do rodzaju. Poprawność zadania sprawdzają poprzez odwrócenie kartek. Jeśli wykonali polecenie prawidłowo na drugiej stronie powinien być podział sosów taki jak na tablicy.

Następnie każdy uczeń otrzymuje karteczkę z nazwą sosu i jego składnikami. Zadaniem ucznia jest przypięcie karteczki na plakacie przy jego rodzaju.

Ostatnie ćwiczenie to wypełnienie planu działania. Uczniowie muszą podać: czynności przy sporządzeniu sosu grzybowego, składniki oraz sprzęt potrzebny do wykonania ww sosu. Realizacja ćwiczenia zależy od czasu, który był potrzebny uczniom na wykonanie ćwiczeń wcześniejszych.

3. ZAKOŃCZENIE

Nauczyciel zwraca uwagę na najczęściej pojawiające się błędy i podsumowuje lekcję. Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną.

Praca domowa

Znajdź przykłady sosów gorących innych niż omawiane na zajęciach.

POTRZEBNE MATERIAŁY

1.sos koperkowy (wywar z mięsa 300 cm3, śmietana 150g, mąka 25g, masło 25 g, koperek 50g, sól) (PODDPRAWA ZACIERNA)

2.sos chrzanowy (wywar z mięsa 250cm3, mąka pszenna 50g, śmietana 125 g, chrzan 125g, żółtka 2 szt, sok z cytryny, cukier, sól) (ZAWIESINA)

3.sos beszamelowy (masło 30g, mąka 30g, mleko 300 cm3, jaja 2 szt, ser podpuszczkowy, gałka muszkatołowa, sól) (ZASMAŻKA, ŻÓŁTKA)

4.sos szczypiorkowy (wywar z mięsa 300 cm3, śmietana 150g, mąka 25g, masło 25 g, szczypiorek 50g, sól)(ZASMAŻKA)

5.sos pomidorowy (koncentrat pomidorowy 50g,masło 50g, mąka pszenna 30g, wywar mięsno – jarzynowy 300cm3, śmietana 100g, sól, cukier)(ZAIESINA LUB ...