Dodaj publikację
Autor
Marzena Górska
Data publikacji
2012-01-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
120

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji z technologii informacyjnej dla klasy pierwszej technikum i liceum profilowanego. Temat lekcji: "Zasady tworzenia i formatowania dokumentów tekstowych".
 Pobierz (pdf, 144,3 KB)

Podgląd treści

Przedmiot:
Klasa: I

KONSPEKT LEKCJI

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

Temat lekcji:

Zasady tworzenia oraz formatowania dokumentów tekstowych.

Nr lekcji:

Liczba godzin na realizację tematu: 1.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach

Rok szkolny
2011/2012

1. Pomoce dydaktyczne i środki techniczne:

a) Wyposażenie pracowni w sprzęt komputerowy
b) Wyposażenie pracowni w oprogramowanie- edytor tekstu Microsoft Word.
c) Wzory dokumentów (plansze)
d) Wydruki (kserokopie) zadań do wykonania.

2. Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją (wcześniej zlecone jako zadanie domowe):
a) znajomość podstawowych zasad formatowania jak np. zmiana rozmiaru, koloru, kroju czcionki
b) umiejętność wyrównywania tekstu
c) znajomość zasad stosowania wcięć i tabulatorów.
c) umiejętność zapisywania dokumentów.

3. Cele zajęć:

A. Cele ogólne: Powtórzenie, uporządkowanie i udoskonalenie nabytych umiejętności zakresu redagowania

i formatowania dokumentów tekstowych.

Wyjaśnienie i utrwalenie zasad redagowania tekstów.

- na czym polega redagowanie i formatowanie tekstu (jakie są zasady redagowania i formatowania


B. Cele szczegółowe:

a) uczeń będzie wiedział

tekstu)

- co to są atrybuty tekstu i kiedy je stosujemy,
- co to są wersaliki,
- jakie są parametry czcionek i w jaki sposób należy je stosować,
- co to jest indeks górny i dolny i kiedy stosujemy tę opcję,
- w jaki sposób można utworzyć nowy akapit,
- co to jest w cięcie i kiedy należy je stosować.

b) uczeń będzie pamiętał:

- o stosowaniu zasady nie używania nadmiernej ilości kroju pisma w jednym dokumencie oraz
nadmiernej wielości atrybutów tekstu, rozmiarów czcionki.
- o konieczności stosowania wcięć i akapitów w dokumentach
- o konieczności zapisania dokumentu.

c) uczeń będzie umiał (potrafił)

- tworzyć dokumenty tekstowe właściwie dobierając elementy formatowania
- dostrzegać błędy formatowania i korygować dostrzeżone nieprawidłowości

1

- dobrać atrybuty tekstu takie, jak: pogrubienie, kursywa, podkreślenie,

przekreślenie, wersaliki.

- zastosować indeks górny i dolny, obramowanie i cieniowanie.
- zastosować wcięcia i akapity
- dobrać odpowiednie ustawienie strony i wielkość marginesów
- zapisać i odczytać utworzony dokument.

- wyrabianie nawyku porządku i dyscypliny na stanowisku pracy
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie
- kultura dyskusji
- poszanowanie cudzej pracy.

C. Cele wychowawcze:


4. Metody nauczania:

a) metoda dominująca: metoda ćwiczeń
b) metody wspomagające : metoda dyskusji- pogadanka, wykład konwersatoryjny.

5. Forma nauczania (dominująca): indywidualna, praca w parach.

6. Zasada nauczania:



a) dominująca: zasada przystępności
b) zasady wspomagające: zasada stopniowania trudności.




7. Literatura pomocnicza:
a) „Technologia informacyjna 3W” J.Bock, E. Jabłońska-Stefanowicz, PWN
b) E. Krawczyński, Z. Talaga „ Technologia informacyjna” – zbiór zadań


8. Przebieg lekcji:

a) Nauczyciel sprawdza porządek w klasie, i jeśli są jakieś nieprawidłowości, prosi uczniów o wykonanie

odpowiednich czynności korygujących. Sprawdza obecność. Zwraca uwagę, czy uczniowie mają
identyfikatory i obuwie zmienne ...