Dodaj publikację
Autor
Wanda Dąbrowska
Data publikacji
2012-01-31
Średnia ocena
5,00
Pobrań
459

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Autorski scenariusz lekcji plastyki dla klasy piątej. Jako uzupełnienie wykonałam ciekawą prezentację w Power Point.
 Pobierz (doc, 315,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji plastyki dla uczniów klasy piątej szkoły podstawowej

Temat: Jak „opowiadać” kreską ? „Między gałązkami drzew”, ”Wśród pajęczyn”-
rysunek tuszem.

Czas:2 godziny lekcyjne

Pojęcia kluczowe:
• kreska,
• linia,
• kontur.

Cel i umiejętności:
• umiejętność określania różnorodnego znaczenia kreski w kompozycji,
• umiejętność różnicowania kształtów poprzez zastosowanie zróżnicowanej kreski pod względem kształtu i grubości,
• umiejętność znajdowania w naturze elementów podobnych do kreski,
• umiejętność komponowania pracy plastycznej, w której podstawowym środkiem wyrazu artystycznego jest linia, kreska,
• znajomość kreski w kompozycji – kontrasty kresek, kontrast tła i kresek, bogactwo kształtów linii,
• stosowanie różnorodnych technik plastycznych, w których istotną rolę odgrywają linie, kreski,
• umiejętność kontrolowania procesu powstawania pracy, by zachować równowagę,
• zachęcanie do poszukiwania nowych niekonwencjonalnych rozwiązań w dziedzinie sposobów interpretacji artystycznej oraz doboru różnorodnych narzędzi,
• twórcze inspirowanie się naturą, interpretowanie zjawisk i form naturalnych we własnych pracach plastycznych.

Metody pracy:
• pogadanka,
• prezentacja reprodukcji,
• środki audiowizualne-komputer ( Internet, prezentacja w Power Point ),
• ćwiczenia plastyczne,
• rozmowa nauczająca,
• prezentacja prac uczniów.

Formy pracy:
• indywidualna,
• zbiorowa.

Środki i materiały dydaktyczne:
• reprodukcje wybranych prac znanych artystów,
• przykładowa praca plastyczna przygotowana wcześniej przez nauczyciela,
• prezentacja w Power Point „Obrazy z kresek, linii i...... czyli opowieść o rysunku”.
• informacje dla ucznia:
➢ „ Nulla dies sine linea ”,czyli „ ani dnia bez kreski ” – wprowadzenie do tematu.
➢ Ćwiczenie plastyczne do wykonania.

Materiały i narzędzia:
• kilka kartek z bloku technicznego format A4 ( 210 x 297 ),
• czarny tusz kreślarski, indyjski lub chiński, korektor,
• pędzel okrągły z równo przyciętym włosem,
• sznurek grubszy bawełniany lub sizalowy o długości 10-15 cm z przypaloną końcówką ( by była ona dość twarda i sztywna )*
• bawełniane pałeczki ( waciki ) do uszu – 10 sztuk,
• okrągły prosto ścięty kawałek drewna o średnicy nie większej niż 10 mm * lub okrągły ołówek,
• szczoteczka do zębów ( już zużyta ),
• zwykły grzebień,
• nakrętka do plastikowej butelki po napojach, kubeczek po jogurcie ( dowolnej wielkości ),
• papierowy ręcznik,
• nożyce do papieru z zaokrągloną końcówką ostrza,
• gazety ( makulatura do zabezpieczenia ławki przed zabrudzeniem,
• odzież ochronna ( fartuszek lub koszulka z długim rękawem ),
• karta ćwiczeń

Przebieg lekcji
Nauczyciel wymienia rozmaite linie kreślone tuszem, pokazuje przybory i narzędzia do rysowania, te tradycyjne, jak ołówek, kredka, węgiel, kreda, cienkopis, długopis, flamaster, wieczne pióro, pędzel, i te bardziej wyszukane, jak gęsie pióro, nowatorskie - ostro zakończone drewienko, okrągły, prosto ścięty kawałek drewna, bawełniany wacik, szczoteczka do zębów, sznurek, metoda stipplingu i inne. Zadaje uczniom pytania: o może wyrażać zróżnicowana kreska? Czym ją wykonać ? Jakie kryteria doboru zastosować?
Potem prosi uczniów o wykonanie kompozycji, w której wykorzystają doświadczenia zdobyte wcześniej na zajęciach plastyki, informacje podane przez ...