Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI
TEMAT : Energetyka na świecie
CELE NAUCZANIA :
CEL OGÓLNY : ZAPOZNANIE UCZNIÓW Z PROBLEMAMI I TENDENCJAMI
W ENERGETYCE ŚWIATOWEJ .
CELE OPERACYJNE :
a) uczeń zna :
- odnawialne i nieodnawialne źródła energii na świecie
- pojęcia : energetyka konwencjonalna i alternatywna
- wady i zalety konwencjonalnej i alternatywnej energetyki .
b) uczeń rozumie :
- rolę energetyki jądrowej , alternatywnej i konwencjonalnej we współczesnym świecie ,
- zróżnicowanie przestrzenne produkcji energii elektrycznej
- zróżnicowanie przestrzenne zużycia energii elektrycznej
- tendencje zachodzące w energetyce światowej .
- potrzebę wykorzystywania alternatywnych źródeł energii
c) uczeń potrafi :
- omówić stan produkcji elektrycznej na świecie
- zanalizować współczesne tendencje w zakresie rozwoju energetyki na świecie
- omówić problemy energetyczne Polski
CELE WYCHOWAWCZE :
Uczeń potrafi wykazać się umiejętnością :
- rozwijania samodzielnego myślenia ,
- publicznego przedstawiania wyników swojej pracy ,
- dyskutowania
- współpracy w grupie
METODA LEKCJI : praca samodzielna ,analiza SWOT.
PRZEBIEG LEKCJI
I . Etap wstępny
1. Sprawdzenie listy obecności .
2. Podanie nowego tematu lekcji .
3. Sprawdzenie pracy domowej .
4. Powtórzenie z ostatniej lekcji .
II . Etap realizacji
1. Nauczyciel prosi by uczniowie na podstawie podręcznika i własnej wiedzy określili jakie są źródła energii na świecie .
2. Nauczyciel prosi by uczniowie przy pomocy podręcznika określili pojęcia konwencjonalnych i alternatywnych źródeł energii .
3. Przy pomocy uczniów nauczyciel dokonuje usystematyzowania energetyki konwencjonalnej i alternatywnej ( zał. 1)
4. Przy pomocy podręcznika uczniowie odczytują które kraje produkują i zużywają największą ilość energii elektrycznej .
5. Jeden z uczniów pokazuje ww. kraje na mapie fizycznej świata.
6. Nauczyciel dzieli klasę na dwa zespoły . Każdy z nich ma opracować i przedstawić wady i zalety alternatywnej i konwencjonalnej energetyki.
7. Następnie nauczycieli dzieli klasę na cztery zespoły i wyjaśnia na czym polega analiza SWOT. Każdy z zespołów otrzymuje arkusz papieru i pisaki . Każdy z zespołów przeprowadzi analizę na temat „ Problemy rozwoju energetyki jądrowej” korzystając z wzoru ( zał.2) oraz tekstu w podręczniku.
8. Każdy z zespołów zawiesza wypełnione arkusze obok siebie a przedstawiciele zespołów prezentują wyniki swojej pracy . Następnie wśród mocnych i słabych stron , szans i zagrożeń podkreślili te, które są właściwe dla Polski .
III . Etap końcowy
1. Nauczyciel podsumowuje i ocenia pracę zespołów .
2. Praca domowa : Wyjaśnij dlaczego energetyka alternatywna rozwija się przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych
Zał. 1
|ENARGETYKA KONWENCJONALNA |
|CIEPLNA |JĄDROWA |WÓD PŁYNĄCYCH |
|ENERGETYKA ALTERNATYWNA |
|PŁYWÓW MORSKICH |WIATRÓW |SŁONECZNA |GEOTERMICZNA |BIOMASY |
Zał. 2
Materiał pomocniczy
Problemy rozwoju energetyki jądrowej
|Mocne strony |Słabe strony |
|Co pozytywnego wynika z wykorzystania energetyki jądrowej ? |Z jakimi problemami przyjdzie się zmierzyć wraz z wprowadzeniem |
| |energetyki jądrowej? |
| | |
| | |
| | |
|Szanse |Zagrożenia |
|Jakie szanse dla państwa i jego mieszkańców wynikają z korzystania z|Czego ...