Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Teodor Niemyjski 15.05.2008 r.
Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
w Ciechanowcu
Konspekt lekcji fizyki w klasie III gimnazjum.
Temat: Powtórzenie wiadomości z magnetyzmu
Czas trwania lekcji: 45 minut
Cele operacyjne:
• Uczeń wyszukuje informacje na zadany temat dotyczący magnetyzmu,
• Uczeń sporządza krótką prezentację na podstawie wyszukanych informacji,
• Uczeń rozwiązuje zadania z zakresu magnetyzmu,
• Uczeń potrafi pracować w grupie
Metody pracy: prezentacja, rozwiązywanie zadań,
Forma pracy: praca w grupach,
Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, arkusz papieru, mazaki, koperta,
TOK LEKCJI:
A. Faza przygotowawcza
1. Sprawdzenie obecności
2. Zapoznanie uczniów z tematem i głównymi celami lekcji
B. Faza realizacyjna
1. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy i rozdaje przygotowane instrukcje dotyczące wykonywanych zadań
Uczniowie uważnie czytają instrukcję dotyczącą zadań.
2. Uczniowie przystępują do wykonania pierwszego zadania.
Zadanie pierwsze polega na wykonaniu plakatu, na którym mają znaleźć się wiadomości znane członkom zespołu dotyczące zadanego tematu(Załącznik 1) (na przygotowanie plakatu uczniowie mają 10 minut)
3. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy.
Każda grupa wykonuje prezentację na zadany temat(czas prezentacji wynosi 3 minuty)
4. Uczniowie odczytują kolejny punkt instrukcji.
Kolejnym poleceniem zawartym w instrukcji jest rozwiązywanie zadań(Załącznik 2) dotyczących magnetyzmu i elektromagnetyzmu.
5. Uczniowie odczytują rozwiązania zadań i analizują je wspólnie z nauczycielem
C. Faza podsumowująca
1. Uczniowie otrzymują do wypełniają krótką ankietę(Załącznik 3)
Ankieta dotyczy przebiegu lekcji i ma pomóc nauczycielowi w przygotowaniu kolejnych lekcji powtórzeniowych.
Załącznik 1
TEMATY PREZENTACJI
1. Właściwości magnesu stałego.
2. Pole magnetyczne przewodnika z prądem.
3. Siła elektrodynamiczna.
4. Zjawisko indukcji elektromagnetycznej.
Załącznik 2
ZADANIA –MAGNETYZM
1. Między magnesami narysuj igłę magnetyczną w położeniu, jakie przyjmie tam i zaznacz jej bieguny.
2. Magnes przedstawiony na rysunku A przecięto A
wzdłuż linii przerywanej, a następnie obie po-
łowy złożono, jak na rysunku B. Zaznacz na 1 2 3 4
karcie bieguny powstałego magnesu.
B
3 4 1 2
3. W miejsca kółeczek wstaw odpowiednie symbole
biegunów magnetycznych ziemskich.
4. Wyznacz bieguny magnetyczne zwojnicy oraz określ zwrot linii pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem
5. Posługując się regułą lewej dłoni określ, w którą stronę A, B, C czy D wychyli się przewodnik z prądem pod wpływem pola magnetycznego.
[pic]
6. Wykorzystując regułę Lenza:
a) określ kierunek przepływu prądu indukcyjnego;
b) znając kierunek przepływu prądu indukcyjnego, określ bieguny magnetyczne magnesu sztabkowego;
c) znając kierunek przepływu prądu indukcyjnego, określ kierunek ruchu magnesu.
a) b)
c)
N S
Załącznik 3
ANKIETA
1. Czy lekcja ta pozwoliła wam powtórzyć materiał ...