Dodaj publikację
Autor
Agata Dróżdż
Data publikacji
2012-02-06
Średnia ocena
5,00
Pobrań
771

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć na temat tolerancji i szacunku wobec innych w szkole podstawowej dla klas IV - VI.
 Pobierz (docx, 15,3 KB)

Podgląd treści

„TOLERANCJA I SZACUNEK WOBEC INNYCH”

Scenariusz zajęć przeznaczonych na godzinę wychowawczą, warsztaty samorządowe w klasach IV – VI.

Cele:

- kształtowanie postawy szacunku wobec drugiego człowieka,

- wzmacnianie więzi emocjonalnych, wzajemnego zrozumienia, życzliwości,

- kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec siebie i innych osób,

- przezwyciężanie uprzedzeń, przesądów,

- przeciwdziałanie konfliktom w grupie,

- uczenie empatii,

- integracja grupy.

Metody: zabawowa, dyskusyjna, pokaz, praktyczne działania uczniów

Formy: praca indywidualna, grupowa, zespołowa

Środki:

Alfabet Braille’a

Arkusze papieru, mazaki,

Tablica,

Pomoce do poznania zmysłowego:

dotykowe (przedmioty w worku)

węchowe (kawa, goździki, mandarynka, perfumy)

smakowe (sól, czekolada, rodzynki, chleb)

Czas: 1 godzina

Przebieg zajęć:

Podział uczniów na 3 grupy.

Jedna osoba z każdej grupy wykonuje po jednym zadaniu, do których należą:

- rozpoznanie przedmiotu po zapachu

- rozpoznanie przedmiotu po węchu

- rozpoznanie przedmiotu po dotyku

Praca indywidualna

- Każdy uczeń próbuje narysować np. kwiatka za pomocą ust, stóp.

- Wszyscy uczniowie próbują usiąść na krzesełka z podłogi pomagając sobie jedynie rękami (jakby mieli niesprawne nogi).

Praca w grupach.

Rozdanie dla grup alfabetu Braille’a. Zadanie polega na rozszyfrowaniu hasła „TOLERANCJA”.

Burza mózgów.

Wspólne poszukiwanie definicji TOLERANCJA

Praca w grupie.

Zadanie polega na wypisaniu przez uczniów zachowań nietolerancyjnych

( np. obgadywanie, agresja słowna, fizyczna, psychiczna, niechęć, używanie wyzwisk wrogość, wyśmiewanie)

Rozmowa:

Dlaczego zachowujemy się nietolerancyjnie?

Czy ktoś z Was odczuł na sobie któreś z tych zachowań?

Praca indywidualna.

Uczniowie napiszą na kartkach, co zrobią, aby pokazać, że są tolerancyjni.

Kartki zostaną zamieszczone na tablicy.

Podsumowanie:

Pytania na TAK/NIE:

Czy wartość człowieka zależy od koloru skóry?

Czy wartość człowieka zależy od tego jakiej jest narodowości?

Czy wartość człowieka zależy od tego jakiej jest orientacji seksualnej?

Czy wartość człowieka zależy od wykonywanego zawodu?

Czy wartość człowieka zależy od płci?

Czy wartość człowieka zależy od jego wieku?

Czy wartość człowieka zależy od jego koloru włosów?

Czy wartość człowieka zależy od urody?

Pamiętajcie:

„WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI, CHOĆ KAŻDY Z NAS JEST INNY”