Dodaj publikację
Autor
Daniela Pustuła
Data publikacji
2012-02-13
Średnia ocena
5,00
Pobrań
57

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć programowych w klasie I.
 Pobierz (doc, 28,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROGRAMOWYCH W KLASIE I

PROWADZĄCY: Daniela Pustuła

BLOK TEMATYCZNY: A psik! Co robić , żeby jesienią się nie przeziębić?

TEMAT DZIENNY: Dlaczego jesienią często się przeziębiamy?

TEMAT LEKCJI : Układanie opowiadania o kłopotach Balbiny na podstawie utworu Marii Kownackiej „ O grubej Balbinie, o katarze i pierzynie” oraz historyjki obrazkowej.

CELE OGÓLNE :
- Uświadomienie sobie, że choroby są zagrożeniem dla zdrowia i że można im zapobiegać poprzez szczepienia ochronne, właściwe odżywianie się, aktywność fizyczną, przestrzeganie higieny, właściwe zachowanie się w czasie choroby,
- obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, słuchanie ich wypowiedzi, rozumienie co przekazują,
- słuchanie w skupieniu czytanych utworów,
- korzystanie z zeszytów ćwiczeń pod kierunkiem nauczyciela,
- odtwarzanie z pamięci poznanych tekstów,

CELE OPERACYJNE:
- wypowiadanie się na temat zapobiegania przeziębieniom,
- układanie obrazków historyjki według kolejności zdarzeń,
- dostrzeganie zależności między higieną, sposobem odżywiania się, aktywnością fizyczną, szczepieniami ochronnymi a zdrowiem,
- rytmiczne poruszanie się przy muzyce,
- układanie obrazka z części,
- spostrzeganie i nazywanie przedmiotów potrzebnych lekarzowi

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta CD z nagraniem utworu „ Kot jest czysty”, tekst opowiadania M. Kownackiej pt. „ O grubej Balbinie, o katarze i pierzynie”, ilustracje historyjki obrazkowej do w/w opowiadania, rymowanka „ Gimnastyka”, rymowanka „ Głowa , ramiona”, ilustracja do wykonania puzzli – praca laryngologa, kostka dydaktyczna z sylabami,

PRZEBIEG LEKCJI :

1. Zabawa przy piosence „ Kot jest czysty”

2. Słuchanie opowiadania Marii Kownackiej „ O grubej Balbinie, o katarze i pierzynie”

3. Rozmowa na temat opowiadania

4 Zabawa z elementem dramy „ Co czuje mój nos, gdy ma katar?”

5. Rozmowa na temat „Jak radzić sobie z katarem?” – dostrzeganie zależności pomiędzy higieną, sposobem odżywiania się, aktywnością fizyczną, szczepieniami ochronnymi a zdrowiem

6. Zajęcia indywidualne przy stolikach – opowiadanie, wycinanie, układanie historyjki obrazkowej, kolorowanie wybranego obrazka

7. Zabawa muzyczno – ruchowa do rymowanki „ Głowa, ramiona”

8. Praca przy stolikach układanie obrazka z części – „ U laryngologa”

9. Zabawa dydaktyczna na dywanie z kostką sylabową : „ Podaj słowo” – podawanie przykładów słów rozpoczynających się sylabami : dy, my, ty. Podział słów na sylaby, określanie miejsca sylab w podanych słowach.

Daniela Pustuła