Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć j. angielskiego w klasie II a.
Prowadząca: mgr Daria Tułodziecka
Temat zajęć: „My family and my house” - moja rodzina i mój dom: lekcja kulturowa oraz powtórzenie słownictwa dot. domu i rodziny
Cele główne: powtórzenie wiadomości z rozdziału dot. członków rodziny oraz nazw pomieszczeń w domu
Cele operacyjne: uczeń:
• utrwala/powtarza znajomość słownictwa związanego z domem i rodziną
• śpiewa piosenkę i recytuje wierszyk
• reaguje ruchowo na polecenia
• demonstruje gestem i zachowaniem w jakim pomieszczeniu się znajduje
• potrafi poprawnie dopasować podpis do ilustracji
• potrafi wysłuchać i zrozumieć tekst czytany oraz ponumerować ilustracje
• rozmawia o podobieństwach i różnicach kulturowych nt. rodziny i domu w Wielkiej Brytanii
• odgaduje nazwę pomieszczenia zademonstrowaną przez pozostałe dzieci
Metody pracy: podające - objaśnienie, pogadanka/rozmowa;
praktyczne - pokaz - zabawa z kartami obrazkowymi/przypomnienie poznanego słownictwa;
aktywizujące/czynnościowe - gra ruchowa/wykonywanie poleceń
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna, praca w parach
Środki dydaktyczne: karty obrazkowe, karty wyrazowe, podręcznik New Sparks 2 (s.39), zeszyt ćwiczeń New Sparks 2 (s.20), tablica interaktywna oraz płyta Itools New Sparks 2
Przebieg lekcji:
1. Powitanie uczniów
2. Rozgrzewka językowa
• recytacja i odgrywanie wierszyka o członkach rodziny i śpiewanie piosenki o babci i dziadku
3. Dyskusja z udziałem całej klasy
• rozmowa o podobieństwach i różnicach kulturowych nt. życia rodzinnego, domu, rodziny i przyjaciół w Wielkiej Brytanii na podstawie ilustarcji w podręczniku
4. Słuchanie i czytanie (s.39 ćw.14) (ćwiczenie na tablicy interaktywnej)
• objaśnienie kluczowych słówek, dzieci domyślają się znaczenia słów na podstawie ilustracji
• dopasowywanie tekstów do zdjęć i numerowanie ilustracji, jeśli będzie wielu ochotników do rozwiązania zadania na tablicy powtarzamy ćwiczenie
5. Zabawa z kartami obrazkowymi
• utrwalenie nazw członków rodziny oraz pomieszczeń - dzieci otrzymują karty obrazkowe i wyrazowe a następnie dobierają się w pary, ustawiają na środku klasy dopasowując podpisy do ilustracji, następnie pozostali uczniowie sprawdzają ilustracje wraz z nauczycielem mówiąc „Yes/No”
6. Zabawa ruchowa
• nauczyciel prosi sześcioro uczniów, aby odegrali gestem przed klasą w jakim pomieszczeniu się znajdują na podstawie pokazanej im ilustracji, klasa wygrywa jeśli odgadnie min. 4 kalambury
6. Gra ruchowa (TPR - reagowanie całym ciałem)
• dzieci wykonują polecenia wydane przez nauczyciela np. sit down, stand up, close your eyes, open your eyes, polecenie powinno być wykonane tylko wtedy jeśli jest poprzedzone słowami „Zabadoo says…”, jeśli ktoś się pomyli odpada i siada w ławce
7. Ćwiczenie dodatkowe (ew. jako praca domowa (ćw.9 zeszyt ćwiczeń s.20)
• wpisywanie w luki brakujących słów dot. domu i rodziny
8. Podsumowanie
• nauczyciel rozdaje ...