Dodaj publikację
Autor
Anna Pelka
Data publikacji
2012-02-13
Średnia ocena
5,00
Pobrań
168

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wszystkie informacje na temat ergonomii pracy kosmetyczki w gabinecie kosmetycznym.
 Pobierz (docx, 15,4 KB)

Komentarze

sela1, 2013-10-25, ocena:

Ok :-)

Podgląd treści

Anna Pielka

Gruszów Mały 47

33-200 Dąbrowa Tarnowska

Tel.792827598

Miejsce urodzenia : 22 maj 1982 w Dąbrowa Tarnowska

Przedmioty nauczania : Kosmetyka ,pracowania kosmetyczna, wizaż

Kategoria publikacji : Przedmioty zawodowe: KOSMETYKA PIELĘGNACYJNA

Tytuł publikacji : Zasady ergonomii w pracy kosmetyczki

Miejsce pracy kosmetyczki powinno być zaplanowane zgodnie z zasadami ergonomii. Pojęcie ergonomii jako nauki, jest to optymalne dostosowanie narzędzi, maszyn, technologii, wyposażenia, procedur postępowania, przedmiotów używanych w pracy, organizacji i materialnego środowiska, które mają służyć pracownikowi w wykonaniu pracy. Polska, przyjmując Dyrektywę Unii Europejskiej 89/392/EWG, zobowiązała się do wprowadzenia w życie przepisów unijnych w zakresie bhp, co wymaga zastosowania zasad ergonomii. Człowiek jest podmiotem, dla którego praca ma być przyjemna i satysfakcjonująca oraz pozwalająca mu czerpać z niej przyjemność i osiągać maksymalne

efekty przy minimum zmęczenia.

Zasady ergonomii w pracy kosmetyczki dotyczą:

- wyposażenia i urządzenia samego stanowiska pracy,

- przebiegu pracy,

- rodzaju obciążeń,

- skutków zdrowotnych.

W wyposażaniu stanowiska pracy należy zwrócić uwagę, aby fotele kosmetyczne, taborety, stoliki miały możliwość regulacji wysokości. Praca z uniesionymi rękoma lub w pozycji zbyt pochylonej nad klientką powoduje silne zmęczenie rąk i bóle odcinków szyjno-piersiowego i lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Sprzyja to nie tylko codziennemu większemu zmęczeniu, ale również może doprowadzić do powstawania wielu poważnych zmian patologicznych ze strony układu kostnego, neurologicznego i naczyniowego.

Kosmetyczka przystępując do pracy powinna dysponować sprawnym, dostosowanym do rodzaju zabiegu sprzętem oraz umiejętnie się nim posługiwać. Procedury wykonania poszczególnych zabiegów służą efektywniejszemu i ergonomicznemu wykonaniu zaplanowanych czynności. Ustalona kolejność, właściwy dla danego zabiegu zestaw sprzętu, prawidłowo przygotowana klientka i pewne powtarzanie czynności umożliwiają kosmetyczce właściwe i zgodne z czasem wykonanie zabiegu, a w opinii klientki zyskanie uznania profesjonalizmu w pracy.

W pracy kosmetyczki przy nie przestrzeganiu przepisów bhp i zasad ergonomii, może wystąpić zagrożenie wieloma czynnikami szkodliwymi dla zdrowia.

Niektóre z nich to:

- żylaki kończyn dolnych związane z długotrwałą pozycją stania lub siedzenia,

- alergie na skutek ciągłego, wielokrotnego w ciągu dnia kontaktu z różnymi substancjami

chemicznymi,

- bóle kręgosłupa wywołane nieprawidłową pozycją podczas wykonywanych zabiegów, podnoszenie ciężkich przedmiotów,

- większe narażenie na choroby przenoszone drogą kropelkową ze względu na kontakt z wieloma osobami dziennie,

- schorzenia wzroku spowodowane złym oświetleniem i koniecznością długotrwałego wytężania wzroku przy wykonywaniu czynności precyzyjnych.

Należy pamiętać o wykonywaniu przez kosmetyczkę okresowych badań

profilaktycznych,ze szczególnym uwzględnieniem badań okulistycznych. Należy mieć na uwadze również narządy ruchu z uwzględnieniem zaburzeń ruchów nadgarstków oraz kończyn dolnych, gdyż te części ciała są najbardziej narażone na dolegliwości i różnego

rodzaju schorzenia np. żylaki.