Dodaj publikację
Autor
Iwona Parzych
Data publikacji
2012-02-20
Średnia ocena
5,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zamieszczam scenariusz z Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne, który wykorzystałam podczas zajęcia otwartego z rodzicami w grupie dzieci 4-letnich.
 Pobierz (docx, 15,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami z wykorzystaniem

Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Prowadząca: I. Parzych

Data: 25. 05. 2011

Grupa wiekowa: 4latki „Motylki”

Temat: Pobaw się ze mną mamo i tato!

Temat kompleksowy: Portret rodzinny czterolatka

Cele operacyjne:

Przybliżenie rodzicom metod pracy stosowanych w przedszkolu

Ukazanie sposobów spędzania wolnego czasu z dzieckiem

Budowanie poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania do siebie i innych

Poznawanie własnego ciała i odkrywanie własnych możliwości

Nabieranie pewności siebie i wiary we własne możliwości

PRZEBIEG

Integracja grupy, wyczucie własnego ciała.

Piosenka „Jeden, dwa i trzy”

Powitanie

Dobre humory dziś wszyscy mamy, więc przed zabawą się powitamy.

- pomachają dzieci, które lubią wiosnę

- zaklaszczą dzieci, które lubią kwiaty

- „zrobią deszczyk” dzieci, które lubią słońce

- „zrobią wiatr” dzieci, które lubią się bawić

Powitanie rodziców:

- którzy mają córeczki

- którzy mają synków

- którzy mają grzeczne dzieci

3. Zabawa muzyczno – ruchowa „Hopa, hopa”.

Zabawy w parach.

„Fotelik”.

Rodzic kołysze dziecko w pozycji siedzącej.

„Wałkujemy ciasto”.

Dziecko leży na podłodze, rodzic delikatnie turla dziecko. Zmiana ról.

„Wysoki tunel”.

Rodzic przyjmuje pozycję „na czworaka” a dzieci przechodzą przez rodzica w każdy możliwy sposób.

„Kangurki”.

Rodzice wyciągają ręce z przodu, tworząc torbę w której stoi kangurek – dziecko. Na hasło „kangurki na spacer”- dzieci spacerują po dywanie, na hasło „kangurki do torby”- dzieci wracają do swoich rodziców. Rodzice przytulają dziecko.

„Paczka”.

Dziecko zwinięte w kłębek, a rodzic próbuje je rozwiązać.

„Rowerek”.

Dziecko i rodzic leżą na plecach, stykają się stopami i naśladują jazdę na rowerze.

Jeden, dwa, trzy, cztery – zapraszamy na rowery

Pięć, sześć, siedem, osiem - Kto pokona nas na szosie?Dziewięć, no a może dziesięć, - Chcemy pierwsi być na mecie!

„Prowadzenie niewidomego”

Rodzic zamyka oczy – a dziecko go prowadzi bezpiecznie. Zamiana ról.

„Huśtawka”.

Dwoje rodziców stoi naprzeciw siebie. Chwytają dziecko za stopy i nadgarstki. Podnoszą dziecko i huśtają nim wzdłuż osi jego ciała, a następnie kładą je na podłodze.

„Wahadło”

Dwoje rodziców stoi naprzeciw siebie. Dziecko jest pomiędzy rodzicami i przechyla się do przodu i do tyłu.

„Tapczanik”.

Rodzic kładzie się na podłodze na plecach, ręce kładziemy pod brodę. Dziecko kładzie się na plecach rodzica.

„Długi tunel”.

Rodzice tworzą tunel, podparci o podłogę, który dzieci pokonują.

„Relaks przy muzyce”

Wszyscy leżą na podłodze z zamkniętymi oczami. Jedna osoba przechodzi pomiędzy uczestnikami tak, aby nikogo nie dotknąć, potem wyznacza nową osobę.

Zabawa końcowa

Zabawa „Iskierka”

Pożegnanie uczestników zajęć.