Dodaj publikację
Autor
Anna Kowalczyk
Data publikacji
2012-02-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
76

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji wychowawczej Przysłowia mądrością narodów.
 Pobierz (doc, 21,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji wychowawczej

Temat lekcji i klasa: Przysłowia mądrością narodów. Klasa VI.

Cele poznawcze lekcji:

a) wprowadzenie pojęcia - przysłowie;
b) poznanie różnych rodzajów przysłów.

Cele kształcące lekcji:

a) nabywanie umiejętności odróżniania przysłów literackich od ludowych;
b) nabywanie umiejętności łączenia przysłów;
c) znajomość rozumienia polskich przysłów przez uczniów;
d) samodzielne podanie przez uczniów znanych im przysłów;
e) umiejętność posługiwania się przysłowiami w różnych sytuacjach życiowych.

Cele wychowawcze lekcji:

a) zwrócenie uwagi na poprawność wypowiedzi ustnej uczniów;
b) rozwijanie aktywności językowej u uczniów w oparciu o podane przykłady;
c) dbanie o trafne wyrażanie myśli;
d) kultywowanie przez uczniów tradycji.

Czas: 45 minut.

Przebieg zajęć:

Praca w grupach.

Na dzisiejszej lekcji będziemy zajmować się przysłowiami. Rozdam wam teraz kartki z moimi sformułowanymi przysłowiami. Waszym zadaniem będzie rozciąć je na cząstki.
Każda grupa otrzymuje od nauczyciela zestaw przysłów, które tnie na czytelne kawałki.
Komplet pociętych przyslów grupa przekazuje innej grupie, która ma za zadanie ułożyć przysłowie we właściwym jego brzmieniu.

Praca z klasą.

Odczytywanie przysłów i wyjaśnianie ich znaczenia.

Karta pracy

Grupa I

Potnijcie przysłowia na części w zaznaczonych kreską ukośną miejscach.

Lepszy / wróbel / w garści, niż / gołąb na dachu.
Nie ma / tego złego , co / by na dobre / nie wyszło.
Prawdziwych / przyjaciół / poznaje się / w biedzie.
Kuj / żelazo / póki / gorące.
Nie / wszystko złoto,/ co się / świeci.
Lepiej / późno / niż wcale.
Potrzeba / matką / wynalazków.
Nie chwal / dnia / przed / zachodem słońca.

Grupa II

Uderz / w stół, / a nożyce / się odezwą.
Tonący / brzytwy / się chwyta.
Lepsza / rozwaga / niż odwaga.
Gdzie / diabeł / nie może, / tam babę / pośle.
Z wielkiej / chmury / mały / deszcz.
Czego / oczy / nie widzą, / tego / sercu / nie żal.
Jak / kota / nie ma, / to myszy / harcują.
Przyganiał / kocioł /garnkowi.

Grupa III

Przemówił / dziad / do obrazu.
Nie / miała / baba / kłopotu.
Kto / śpi nie / grzeszy.
Zły / to ptak, / co swe / gniazdo kala.
Dobre / słowo / lepsze/ niż pieniądze.
Syty / głodnego / nie zrozumie.
Ziarnko / do ziarnka – zrobi się / miarka.

Grupa IV

Mądry / Polak / po szkodzie.
Dzielić / skórę / na niedźwiedziu.
Psu /na budę.
Zamydlić / komuś oczy.
Wpadł / jak / po ogień.
Sianem / się / wykręcić.
Spuścić / nos/ na kwintę.
Z braku / laku / dobry i kit.

Grupa V

My rządzim / światem, / a nami / kobiety.
Słowo / się rzekło, / kobyłka / u płota.
Wzorok / Bazyliszka.
Gdzie / strona, / tam żona.
Drży / jak osika.
Nowa miotła /dobrze / zamiata.
Dobra / gospodyni / ma zawsze/ pełno /w skrzyni.

Podsumowanie:

Czy rzeczywiście znamy nasze przysłowia, czy ich używamy na co dzień, czy rozumiemy ich znaczenie( rozmowa).
Czy polskie przysłowia są mądre?
Czy są uniwersalne ...