Dodaj publikację
Autor
Magdalena Kalina-Jahnke
Data publikacji
2012-02-27
Średnia ocena
3,00
Pobrań
255

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla klas 2 lub 3 szkoły podstawowej. Znajdziecie tu Państwo opis etapów lekcji, gotowe do użycia karty pracy, karty obrazkowe i karty wyrazowe.
 Pobierz (doc, 1,8 MB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI „CLOTHES” (UBRANIA)

Klasa: 2 lub 3
Rodzaj zajęć: język angielski
Temat zajęć: Ubrania – wprowadzenie słownictwa. Opisywanie ubioru.
Cel główny zajęć:
• zapoznanie ze słownictwem – nazwami ubrań,
• rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
• rozwijanie umiejętności komunikacji-układanie zdań w języku angielskim,
• ćwiczenie umiejętności pisania,
• ćwiczenie umiejętności rozumienia ze słuchu.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• nazwie ubrania w języku angielskim,
• przeczyta słowa i dobierze do nich odpowiednie obrazki ,
• opisze ustnie ubranie kolegi/koleżanki,
• odczyta wyrazy pokoloruje wg opisu,
• połączy wyrazy z obrazkami,
• zrozumie usłyszany i przeczytany wyraz.
Środki dydaktyczne: karty obrazkowe (flashcards), karty wyrazowe (wordcards), karty pracy.

Przebieg zajęć:

1. Rozpoczęcie. Powitanie z Nauczycielem („Good morning!”). Wspólne recytowanie wierszyka na podstawie piosenki „Head and shoulders” (Head and shoulders, kness ant toes, eyes and ears, mouth and nose). Śpiewanie piosenki powitalnej. Udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela o samopoczucie (cała klasa), na temat pogody i dnia tygodnia (indywidualnie). (5 min)
2. Zapoznanie ze słownictwem – nazwami ubrań. Za pomocą karty z dziurką w środku, nauczyciel prezentuje po kawałku karty obrazkowe: koszulka (T-shirt), spodnie (trousers), spódnica (skirt), buty (shoes), dżinsy (jeans), sweter (jumper), skarpety (socks), kapelusz (hat), sukienka (dress) i szorty (shorts). Dzieci zgadują w języku polskim, lub angielskim, co przedstawia ilustracja. Następnie nauczyciel przyczepia karty za pomocą magnesów do tablicy i mówi sam, a następnie wraz z uczniami, wszystkie słowa. Po wymienieniu wszystkich słów, zasłania ostatnia kartę. Procedura ta powtarza się do czasu gdy wszystkie karty na tablicy są zasłonięte. (10 min)
3. Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Zasłonięte karty obrazkowe pozostają na tablicy. Nauczyciel numeruje je od 1 do 10. Następnie pokazuje kartę wyrazową, prosi dzieci o przeczytanie słowa i wskazanie numeru, pod którym kryje się odpowiednia ilustracja. Jeśli wszystko się zgadza, uczeń podchodzi do tablicy i przyczepia słówko pod obrazkiem. Karty pozostają na tablicy. (5 min)
3. Rozwijanie umiejętności komunikacji-układanie zdań w języku angielskim. Nauczyciel zapisuje na tablicy dwa zdania, które będą służyć do ustnego opisywania ubrań chłopca i dziewczynki w klasie (He/She is wearing…). Następnie opisuje kolory ubrania wybranego przez siebie ucznia/uczennicy, starając się nie patrzyć w jego/jej stronę (np. She is wearing a pink dress and blue shoes.). Uczniowie mają za zadanie zgadnąć, o kim mowa. Po dwukrotnym opisie w wykonaniu nauczyciela, czas na dzieci. Teraz to one opisują czyjeś ubranie, a osoba, która zgadnie, układa nowy opis-zagadkę. (7min)
4. Ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem i pisania. Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy nr 1, na której znajdują się dwa ćwiczenia. W ...