Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWAŁIOWEJ DLA KLAS 0-III
Cel główny:
- przybliżenie dzieciom tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem
Cele szczegółowe:
- integracja uczniów nauczania zintegrowanego i oddziału przedszkolnego
- wspólna zabawa i nauka współzawodnictwa podczas konkursów
- wyjaśnienie słów : wodzirej, karnawał, kotylion, karnecik
- poznanie roli wodzireja w zabawie karnawałowej
Przebieg zabawy:
1. Uformowanie tanecznego korowodu na holu na parterze, wejście na salę balową w rytm melodii Poloneza.
2. Przywitanie dzieci i zaproszenie do wspólnej zabawy i do udziału w konkursach.
3. Wspólna zabawa w rytm ulubionych melodii, przeplatana konkursami. W każdej konkurencji uczestniczy po dwoje dzieci z poszczególnych klas /wyboru dokonuje wychowawca/
4. Propozycje konkursów i zabaw karnawałowych:
- Zabawa „Taniec w parach z balonami”
Dzieci dobierają się parami i stają naprzeciwko siebie. Między siebie wkładają balonik i tańczą w rytm muzyki tak, aby go nie wypuścić. Wygrywają pary, którym się to uda.
- Konkurs rysunkowy:
Dziecko z zawiązanymi oczami, zgodnie z instrukcją wodzireja maluje portret swojego kolegi na dużym arkuszu papieru.
- Wspólny taniec Macarena.
Jedna osoba pokazuje figury do tańca Makarena, a cała sala stara się naśladować osobę prowadzącą i tańczy w rytm muzyki.
- Zabawa „Krzesełka”
Ustawiamy w kole krzesełka / o jedno mniej niż uczestników zabawy/ Dzieci tańczą w rytm muzyki wokół krzeseł, gdy muzyka cichnie dzieci zajmują krzesełka. Osoba, której zabrakło siedzenia, odpada z gry, zabierając jedno krzesełko.
Zabawa trwa, aż do wyłonienia zwycięzcy.
- Zabawa „Pompowanie balonów”
Dzieci otrzymują balony. Zadanie polega na napompowaniu w ciągu 10 sekund jak największego balona.
- Przerwa na słodki poczęstunek- dzieci wraz z opiekunami udają się do swoich klas.
- Parada kostiumów:
Dzieci ustawiają się wzdłuż sali pozostawiając wolne miejsce na środku. Chętni prezentują swoje stroje karnawałowe poruszając się w rytm muzyki. Obserwatorzy nagradzają ich wystąpienia oklaskami. Wszyscy uczestnicy parady otrzymują nagrody.
- Konkurs „Jedzenie cytryny”
Zadaniem uczestników jest zjedzenie cytryny, po którym mają się pięknie uśmiechnąć.
- Konkurs tańca.
Bierze udział po 2 pary z każdej klasy. Zwycięzców wyłania publiczność nagradzając pary oklaskami.
- „Taniec na gazecie”
Każda para otrzymuje gazetę na której wykonuje taniec, tak aby stopy nie wyszły poza obręb gazety. W trakcie konkursu gazetę zmniejszamy. Wygrywa para, która najdłużej utrzyma się na jak najmniejszym kawałku gazety i do końca będzie tańczyła w rytm muzyki.
- Pożegnanie uczestników zabawy i podziękowanie za wspólną zabawę.
Dzieci pod opieką wychowawców rozchodzą się do swoich klas na słodki poczęstunek.