Dodaj publikację
Autor
Anna Hermaszuk
Data publikacji
2012-03-05
Średnia ocena
1,00
Pobrań
263

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jestem koleżeński - wykorzystanie historyjki obrazkowej w utrwalaniu wybranej zasady umożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie dzieci w grupie rówieśniczej.
 Pobierz (docx, 14,3 KB)

Komentarze

ewa6403, 2012-03-09

brakuje załączników

Podgląd treści

Scenariusz zajęć w grupie „Misie” 5 – 6 latków

Data: 28.11.2011 r.

Prowadząca: Anna Hermaszuk

Temat dnia: „Jestem koleżeński” – wykorzystanie historyjki obrazkowej w utrwalaniu wybranej zasady umożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie dzieci w grupie rówieśniczej.

Cele ogólne:

kształtowanie myślenia przyczynowo – skutkowego,

doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej,

rozwijanie wypowiedzi słownych na określony temat,

utrwalanie wybranych reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej.

Cele operacyjne:

Dziecko:

buduje wypowiedzi poprawne pod względem gramatycznym i stylistycznym,

doskonali koordynacje wzrokowo – ruchową,

słucha uważnie innych i stara się zwracać bezpośrednio do rozmówcy,

radzi sobie w sytuacjach konfliktowych bez stosowania agresji,

wie, że nie można sprawiać swoim zachowaniem przykrości innym dzieciom,

układa historyjkę obrazkową składającą się z kilku elementów,

opowiada co dzieje się na każdym z obrazków,

rozumie i zapamiętuje polecenia nauczyciela,

potrafi poruszać się przy muzyce.

układa ilustrację z kilku części,

zgodnie bierze udział w zabawach ruchowych z innymi dziećmi.

Metody pracy: problemowa, aktywizująca, praktyczna.

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: karta pracy z historyjką obrazkową, pocięte obrazki, płyta CD,

kartki, klej, nożyczki, ilustracje przedstawiające

zachowania dzieci.

Przebieg zajęć:

Klaskanka – powitanka. Dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie, śpiewają i klaskają rymowankę:

„Wszyscy są, witam Was,

zaczynamy już czas,

jesteś Ty, jestem ja,

raz, dwa, trzy.”

„W przedszkolu” - słuchanie krótkiego opowiadania.

Jak każdego dnia rano dzieci przyszły do przedszkola i zaczęły bawić się w swoje ulubione zabawy. Jedne dzieci bawiły się samochodami, dziewczynki bawiły się w kąciku lalek, inne dzieci układały puzzle lub rysowały przy stoliczkach. Kasia wzięła klocki i na dywanie zaczęła budować piękny zamek. Kiedy zamek był prawie gotowy do Kasi podszedł Olek i zapytał:

Co robisz?

Buduję zamek dla księżniczki – odpowiedziała Kasia.

Olek nie pytając Kasię o zgodę, nagle zabrał dwa klocki, tym samym niszcząc zbudowany przez nią zamek. Kasia z płaczem zawołała:

Oddaj proszę mi moje klocki! Nie zabieraj mi ich, ja się teraz nimi bawię!

Ale Olek ani myślał oddać klocki, też miał ochotę coś z nimi budować.

Zdenerwowana Kasia podeszła do Olka i uderzyła kolegę klockiem w rękę. Teraz obydwoje płakali, a klocki leżały rozsypane na dywanie, po pięknym zamku nie zostało ani śladu.

Odpowiadanie dzieci na pytania nauczyciela dotyczące treści historyjki.

Zabawa ruchowa przy muzyce: Kapitan i marynarze.

„Deszczowa pogoda” - opowiadanie co dzieje się na czterech obrazkach, wycinanie obrazków i paska z prawej strony. Układanie na pasku według określonej kolejności zdarzeń, nalepianie właściwych cyfr. Próby samodzielnego opowiadania treści historyjki.

Zabawa w parach – odbicie lustrzane.

„Dobry kolega” - dzieci w grupach składają kilkuelementowy obrazek i przyklejają go ...