Dodaj publikację
Autor
Izabela Wójciak
Data publikacji
2012-03-05
Średnia ocena
5,00
Pobrań
83

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dla klasy VI SP do tekstu W. Kopalińskiego pt. "Pierwsze narzędzia człowieka" w  podręczniku A. Łuczak, A. Murdzek "Między nami 6".
 Pobierz (pdf, 503,2 KB)

Podgląd treści

Izabela Wójciak

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat: Ujarzmić naturę. Pierwsze narzędzia człowieka.

Czas: 45 minut

Cele:

– czytanie ze zrozumieniem tekstu na poziomie semantycznym (odpowiadanie na pytania
sprawdzające stopień rozumienia tekstu)

– czytanie ze zrozumieniem tekstu na poziomie krytyczno-twórczym, opis jednego z pierwszych
narzędzi – pisanie instrukcji wykonania

– przygotowanie kartki do albumu o największych wynalazkach dwu ostatnich stuleci (wyszukiwanie
informacji, spisanie notatki)

Formy organizacyjne: zbiorowa, indywidualna

Metody:

- praca z tekstem

- uzupełnianie tabelki

- wykonanie plakatu lub kartki do albumu

- redagowanie instrukcji


Materiały pomocnicze środki dydaktyczne:

- rysunek pierwszych narzędzi człowieka (załącznik nr 1)

-załącznik nr 2 (tabelka)

Bibliografia:

 A.Łuczak, A. Murdzek "Między nami. Podręcznik 6”, Gdańsk 2002, s. 184-188..
 Internet (http://static3.opracowania.pl/images/185638/pierwsze_narz%C4%99dzia.jpg,

dostęp 11.01.2012 r.)





Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

Osiągnięcia ucznia:

Przywitanie się. Czynności
organizacyjne. Sprawdzenie
zadania domowego.

I CZĘŚĆ WSTĘPNA – 10’

Pokazuje uczniom rysunek
przedstawiający pierwsze
narzędzia człowieka. (zał. 1)

Ogląda.

Wie, jakie były i jak wyglądały
pierwsze narzędzia człowieka.

Zapisuję temat na tablicy:

Zapisuje temat do zeszytu.

Ujarzmić naturę. Pierwsze
narzędzia człowieka.

Proszę o otworzenie
podręcznika na str. 184.
Wyjaśniam słowa z marginesu
tekstu. Wybieram uczniów do
głośnego odczytania czytanki.

II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA – 20’

Czyta na głos.

Kształci umiejętność czytania na
głos.

Wspólnie na tablicy wykonuje z
uczniami ćw. 1b/187.

Rysuje oś czasu. Umieszcza na
niej nazwy epoki.

Czyta ze zrozumieniem.

Rysuje tabelkę, uzupełnia ją.

Czyta ze zrozumieniem.

ZAKOŃCZENIE – 15’

Uzupełnia zdanie:

najstarsze

Za
narzędzie
człowieka uważa się… Jest on
symbolem ………. i ……… .

Przepisuje zadanie domowe.

Czyta tekst ze zrozumieniem.
Wyszykuje potrzebnych
informacji.

Redaguje instrukcje. Tworzy
kartkę do albumu o
najważniejszych wynalazkach.

Rysuję na tablicy tabelkę
(załącznik nr 2). Wspólnie z
klasa uzupełniamy rubryki.

Proszę uczniów o uzupełnienie
niedokończonego zdania w
zeszycie.

Zapisuje na tablicy zadanie
domowe:

1 Wykonaj ćw. 3/187 w
zeszycie.

2. Wybierz jedno z zadań i
wykonaj je na białej kartce A4:
4/188 lub 5/188

Załącznik nr 1 (miniatura)

Załącznik nr 2

Nazwa epoki:

Geneza nazwy:

Najważniejsze osiągnięcia człowieka z tego okresu:

Epoka Kamienia

W tej epoce używano narzędzi
z kamienia łupanego.

Starsza Epoka Kamienia (paleolit):

Młodsza Epoka Kamienia (neolit):

Epoka Brązu

W tej epoce wytapiano
narzędzia z metali.

Epoka Żelaza

W tej epoce zaczęto nadawać
narzędziom żelazną powłokę.