Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Dzień bez papierosa
Scenariusz konkurencji dla klas IV-VI
I Wstęp
Serdecznie witamy wszystkich obecnych na dzisiejszej uroczystości, związanej z obchodzonym w naszej szkole Dniem bez papierosa.
Spotkanie odbędzie się według wcześniej ustalonego regulaminu, a więc przedstawiciele klas IV-VI zmierzą się z zadami z zakresu wiedzy dotyczących profilaktyki uzależnienia ale też i sprawności fizycznej.
Będą to:
Quiz wiedzowy.
Prezentacja plakatów.
Piosenka o zdrowiu.
Puzzle .
Zawody sportowe.
Nad przebiegiem konkurencji czuwać będzie komisja , którą serdecznie witamy:
Pan dyrektor-
Pani pielęgniarka
Pani …
II Zanim przystąpimy do wymienionych konkurencji wysłuchajmy krótkiej części artystycznej w wykonaniu uczniów klasy V
NIGDY NIE PAL !Na scenie zawieszona mapa świata, portret Kolumba, duży rysunek lub zdjęcie przedstawiające tytoń, różne opakowania z papierosów oraz plakaty wykonane przez dzieci dotyczące szkodliwości palenia .NARRATOR: Dwa razy w roku, w listopadzie i w maju, obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA. Z okazji tego dnia, zapraszamy wszystkich tu zebranych na przedstawienie pod tytułem „Nigdy nie pal”. Liczymy , że po obejrzeniu naszego występu zyskamy nowych zwolenników walki z paleniem tytoniu.UCZEŃ PIERWSZY: Był rok 1493. Włoski żeglarz - Krzysztof Kolumb ( wskazuje na portret ) dotarł do dzisiejszych Wysp Bahama ( pokazuje na mapie ). Mieszkańcy wysp, Indianie, przywitali go z wielkim entuzjazmem, biorąc za zapowiadanego wysłańca bogów. Wśród prezentów, które otrzymał była żywność i trochę wysuszonych liści. Nie wiedząc, do czego służą, kazał je wyrzucić. Nieco później, na innych wyspach zorientował się, że zlekceważony przez niego dar jest rytualnie przez Indian palony. Załoga Kolumba szybko się nauczyła naśladować mieszkańców, a liście sprowadzono na Stary Kontynent. I właśnie w ten sposób tytoń trafił do Europy ( pokazuje na mapie).UCZEŃ DRUGI: Inna wersja utrzymuje, że to Chińczycy (pokazuje Chiny na mapie) jako pierwsi znali i uprawiali tytoń, jeszcze długo przed odkryciem Ameryki.UCZEŃ PIERWSZY: Kilkadziesiąt lat po wyprawie Kolumba, ambasador francuski w Portugalii (pokazuje na mapie), lekarz o nazwisku Nicote sprowadził z Ameryki nasiona tytoniu, zaczął go hodować i badać. Po powrocie do Paryża nie miał trudności z reklamą tytoniu i wkrótce palił cały dwór razem z monarchą. Były to czasy kiedy zwyczaje panujące na francuskim dworze stanowiły wzór dla innych, nic więc dziwnego, że moda na palenie błyskawicznie rozprzestrzeniła się po całej Europie.UCZEŃ DRUGI: Czym jest ów tytoń? Jest to roślina jednoroczna lub wieloletnia Osiąga wysokość od 30 cm do 2,5 m. Ma duże owalne lub lancetowate liście i kwiaty, również duże, pachnące koloru różowego, czerwonego, rzadziej białego. Tytoń uprawia się w wielu krajach, w Polsce też ...