Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
wanda.dabrowska, 2012-03-14
Bardzo dobry program zajęć z kreatywności. Na chwilę obecną poświęca się dużo uwagi dla rozwoju kreatywności dzieci. Szkoda,że brak na to pieniędzy.
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
WARSZTATY PLASTYCZNE ,,WIOSENNA ŚWIETLICJADA”
dla uczniów klas IV-VI
Czas trwania:
2 godziny (14:30-16:30).
Cele:
-poznanie nowych technik plastycznych,
-integracja z dziećmi z innych szkół,
-kształtowanie świadomości rozwoju własnych zdolności plastycznych,
- podwyższanie swojej samooceny,
-stworzenie miłej atmosfery w grupie.
Metoda: podające, praktyczne, eksponujące.
Forma: indywidualna, grupowa.
Środki: szklane butelki, klej do spękań, farba akrylowa, lakier bezbarwny, serwetki ozdobne, gazety, pędzle, wykałaczki, lakierobejca, klej Magic, flamaster, nożyczki, brystol, radiomagnetofon, płyta CD.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie gości i uczestników świetlicjady.
2. Zabawa na dobry początek: ,,Przekaż uścisk!” Na dobry początek, na dobry humor, zanim przystąpimy do pracy i powiemy, co dziś będziemy robić zabawa ,,Przekaż uścisk!”. Mówimy głośno swoje imię i przekazujemy uścisk dłoni sąsiadowi, aż do ostatniego dziecka.
3.Wprowadzenie do tematu zajęć:
Jaka teraz gości u nas pora roku?
Z jakimi kolorami kojarzy Wam się wiosna?
- żółty…….jak (podaj swoje skojarzenie) kurczątko, kaczeńce, mlecze
- zielony jak trawka, listki
- biały ………jak stokrotka, konwalia
- czerwony…..jak tulipan.
Dziś będziemy robić właśnie wiosenne prace, które mogą być ozdobą, jak i też świetnym prezentem, chociażby na Dzień Mamy i Taty.
4.Zapoznanie z technikami plastycznymi: decoupage i papierowa wiklina.
Na stanowisku I będziemy ozdabiać butelki szklane techniką decoupage. Pani Danka pokaże Wam na czym polega ta technika i pomoże Wam w pracy.
Na stanowisku II będziemy wykonywać koszyki, donice z gazet. Tutaj będzie mogli skorzystać z pomocy Pani Kasi.
Nauczyciele przedstawiają w skrócie podstawowe zasady wykonania pracy plastycznej daną techniką.
Nauczyciele przypominają o bezpieczeństwie podczas wykonywania prac plastycznych, o zachowaniu porządku na stole i uważnym słuchaniu rad nauczycieli prowadzących.
Podział na grupy zadaniowe: uczniowie proszeni są o odliczenie do 2-óch. Jedynki będą pracować przy stanowisku nr 1 a uczniowie z „2-ką” przy stanowisku nr 2.
Nauczyciele włączają radiomagnetofon z piosenkami dziecięcymi i zapraszają do pracy!
5.Samodzielna praca dzieci.
6. Prezentacja wykonanych prac – wypowiedzi uczniów dotyczące sposobu wykonania prac (wrażenia uczniów).
7.Podsumowanie zajęć (ewaluacja): Nauczyciele proszą dzieci aby przypięły na szarym papierze - przymocowanym do drzwi – uśmiechniętą buzię (jeśli zajęcia się im podobały) bądź smutną buzię (jeśli zajęcia im się nie podobały).
8. Rozdanie opiekunom grup podziękowań za udział w warsztatach.
9. Wspólne zdjęcie.
9. Słodki poczęstunek.
Opracowała: nauczyciel świetlicy Katarzyna Lech-Furdal
Mogilno, dnia 3 czerwca 2011r.