Dodaj publikację
Autor
Ewa Gromowska
Data publikacji
2012-03-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
8

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji języka niemieckiego dla kl. I gimnazjum na temat krajów europejskich.
 Pobierz (docx, 14,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka niemieckiego

I. Założenia ogólne:

1. Nazwa szkoły:

2. Poziom nauczania: kl. I

3. Data:

4. Czas trwania lekcji: 45 minut

5. Temat lekcji: „Die europäischen Länder” („Kraje europejskie”)

6. Cele jednostki lekcyjnej:

- uczeń potrafi nazwać poszczególne kraje europejskie

- uczeń potrafi nazwać stolice krajów europejskich

- uczeń potrafi rozpoznać dany kraj na mapie

- uczeń potrafi przyporządkować stolicę do kraju

- uczeń potrafi zapytać o nazwę stolicy danego państwa oraz potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie

- uczeń potrafi wskazać kraj na mapie Europy

7. Metody i formy pracy:

praca indywidualna

praca w grupach

praca w parach

8. Materiały i środki dydaktyczne:

- kserokopie konturów Europy

- kserokopie z nazwami państw

- kserokopie z nazwami stolic

- zeszyt ćwiczeń

- mapa Europy

- kserokopie dialogów – wzór

- ewentualnie tablica + kreda

- magnesy

9. Przebieg lekcji:

CZAS

FAZA

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

N - NAUCZYCIEL

CZYNNOŚCI UCZNIA

U - UCZEŃ

3 min.

1 min.

7 min.

34 min.

Faza wstępna lekcji

Wprowadzenie

Prezentacja

Część utrwalająca

Pożegnanie

N. wita klasę, sprawdza obecność, zapisuje datę i temat lekcji w dzienniku

N. rozdaje u. kserokopie przedstawiające kontury Europy

N. pyta o nazwę kontynentu

N. zapisuje temat lekcji na tablicy

N. wskazuje na mapie różne kraje europejskie i nazywa je w języku niemieckim

Nauczyciel pyta o polskie odpowiedniki nazw krajów europejskich

N. rozdaje u. kserokopie notatki z lekcji (nazwy poznanych państw europejskich), n. prosi o odczytanie wyrazów, poprawia ewentualne błędy w wymowie

N. prosi o otworzenie zeszytów ćw. na str. 38. Objaśnia polecenie zad. A1

N. objaśnia polecenie zad. A2 na str. 39 w zeszycie ćw.

N. rozdaje u. kserokopie z nazwami państw i stolic, prosi o przyporządkowanie odpowiednio stolic do państw

N. objaśnia polecenie następnego zadania, polegającego na utworzeniu dialogów wg wzoru:

● Was ist die Hauptstadt von Polen?

○ Die Hauptstadt von Polen ist Warschau.

N. tłumaczy na czym polega zad. A3 na str. 39 w zeszycie ćw. – zadanie domowe

oraz prosi o ułożenie domina

N. żegna uczniów

U. przygotowują się do zajęć

U. odpowiadają na pytanie (podają nazwę kontynentu)

U. notują temat lekcji w zeszycie

U. patrzą i słuchają

U. nazywają wymienione kraje w języku polskim

Wybrani u. odczytują nazwy krajów, ćwiczą wymowę

U. uzupełniają brakujące litery w nazwach państw

U. wpisują nazwy krajów europejskich w odpowiednich miejscach na mapce

U. w grupach przyporządkowują stolice do państw

U. w parach tworzą dialogi

U. żegnają nauczyciela