Dodaj publikację
Autor
Ewa Gromowska
Data publikacji
2012-03-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka niemieckiego dla kl. VI do podręcznika "Der, die, das neu" Temat lekcji - "Auf dem Weg zur Schule".
 Pobierz (docx, 14,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka niemieckiego

I. Założenia ogólne:

1. Nazwa szkoły:

2. Poziom nauczania: kl. VI

3. Data:

4. Czas trwania lekcji: 45 minut

5. Temat lekcji: „Auf dem Weg zur Schule” („W drodze do szkoły”)

6. Cele jednostki lekcyjnej:

- uczeń potrafi wskazać drogę i kierunek

- uczeń potrafi ostrzec kogoś przed niebezpieczeństwem

- uczeń potrafi wyrazić przymus, zezwolenie

- uczeń zna nazwy środków lokomocji

- uczeń potrafi nazwać znaki drogowe

- uczeń zna znaczenie i potrafi poprawnie odmienić czasownik modalny „mussen”, „durfen”

7. Metody i formy pracy:

praca indywidualna

praca w parach

elementy dyskusji

8. Materiały i środki dydaktyczne:

podręcznik „der, die, das neu” kl. VI, str. 19

zeszyt ćwiczeń „der, die, das neu” str. 27-28, ćwiczenie B1, B2, B3

kaseta z nagraniem

magnetofon

tarcze (zielona, czerwona i żółta)

ćwiczenie na ksero

tablica czarna; kreda

9. Przebieg lekcji:

CZAS

FAZA

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

N - NAUCZYCIEL

CZYNNOŚCI UCZNIA

U - UCZEŃ

3 min.

8 min.

5 min.

14 min.

15 min.

Faza wstępna lekcji

Część powtórzeniowa

Rozgrzewka językowa

Prezentacja

Część utrwalająca

Pożegnanie

N. wita klasę, sprawdza obecność, zapisuje datę i temat lekcji w dzienniku oraz na tablicy

N. sprawdza znajomość materiału poznanego na ostatniej lekcji

N. zadaje pytanie „Womit fahrst du zur Schule?”, prosi o odpowiedź

N. pokazuje 3 tarcze (czerwoną, zieloną i żółtą), pyta o skojarzenia z tymi kolorami

N. prosi u. o otworzenie podręczników na str.19

N. prezentuje krótki tekst z kasety

N. pyta o zrozumienie dialogu

N. prosi o odczytanie nazw znaków

N. prosi o wskazanie nieznanego słownictwa występującego w tekście

N. zapisuje nowe słówka i struktury na tablicy, prosi u o odpisanie ich do zeszytu

N. prosi u. o otworzenie zeszytów ćw. na str. 27, objaśnia polecenie zad. B1

N. objaśnia zad. B2 na str. 28

N. objaśnia polecenie zad. B3 na str. 28

N. rozdaje u. kserokopie z ćwiczeniem, objaśnia polecenie zadania

(w razie braku czasu ćwiczenie na kserokopii staje się zadaniem domowym)

N. żegna uczniów

U. przygotowuje się do zajęć, notuje temat lekcji w zeszycie

U. reaguje na polecenia nauczyciela odpowiadając na pytania dotyczące znaczenia słów i odmiany czasowników „mussen”, „durfen”

u. odpowiada na pytanie

U. odpowiada

U. otwiera podręcznik

U. słucha

U. odpowiada na pytania nauczyciela

U. czyta

U. wymienia nowe słownictwo i z pomocą nauczyciela wyjaśnia znaczenie słówek

U. odpisuje notatkę z tablicy

U. koloruje odpowiednio sygnalizator świetlny wg opisu

U. opisuje znaki drogowe

U. łączy ze sobą odpowiednie elementy i zapisują zdania

U. w parach uzupełniają luki odpowiednią ...