Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Stachowiak
Data publikacji
2012-04-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
14

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dziennych w grupie 0 realizowany w oparciu o karty pracy i wyprawki sześciolatka "Razem w przedszkolu" zgodnie z nową podstawą programową wychowania przedszkolnego. Scenariusz uwzględnia odpowiednie proporcje zagospodarowania czasu oraz zawiera cele główne i szczegółowe. Dodatkowo w celu ułatwienia pracy dydaktyczno-wychowawczej uwzględniłam realizowane obszary nowej podstawy programowej. 
 Pobierz (docx, 22,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć dziennych dla oddziału „0”

Prowadząca: Katarzyna Stachowiak

Data: 23 - 24.01.2012

Grupa: „0”B

Temat jednostki metodycznej: Bawimy się na balu

Temat dnia: Bal maskowy. Kopciuszek na balu.

Cel ogólny: rozwijanie wyobraźni dziecka. Kształtowanie poprawnych wypowiedzi pod względem gramatycznym, artykulacyjnym, składniowym i fleksyjnym.

Metody:

- praca z tekstem,

- praca z ilustracją,

- praca z książką,

- gry dydaktyczne,

- zajęcia praktyczne

Środki dydaktyczne: tekst wiersza Marii Terlikowskiej Bal maskowy, karty pracy „Razem w przedszkolu”, wyprawki „Razem w przedszkolu”, farby plakatowe, pędzle, gazety, kubeczki na wodę, ręczniki papierowe, kredki, tekst piosenki Karnawałowy bal, płyty CD, magnetofon, kartki A4 (sztuk 25), książka J.W Grimm „Baśnie” – tekst baśni Kopciuszek.

Czas trwania zajęć: 5h

Formy pracy:

- indywidualna,

- zespołowa,

- grupowa

Przebieg zajęć:

Powitanie i sprawdzenie obecności.

Swobodna zabawa dzieci bez udziału nauczyciela 1h (1,2,6,10 PP)

- obserwacja zachowania dzieci,

- kształtowanie nawyku odkładania zabawek na swoje miejsce i porządkowania kąciku zabaw,

- doskonalenie przestrzegania reguł i zasad ustalonych w grupie.

Ćwiczenia poranne i zabawy ruchowe: „Latające baloniki” , „Auta”, „Pisze pani na maszynie”, „Pingwinki”, „Zwierzaki”. „Zasady ruchu drogowego”, „Pajace”. (5,6,8 PP)

- kształtowanie prawidłowej sylwetki i postawy ciała,

- kształtowanie ogólnej sprawności organizmu.

4. Zajęcia dydaktyczne: 1h

a.) Słuchanie wiersza Marii Terlikowskiej Bal maskowy.

Bal maskowy

Maskarada, maskarada,

Gra muzyka –rym-cym-cym!

Każdy maskę dziś nakłada,

Nie wiadomo – kto jest kim.

Kim jesteście moje maski?

Nie powiecie? – To bez łaski.

Choć tu każdy jest w kostiumie,

Ja znajomych poznam w tłumie.

W szarawarach tańczył Turek.

Turek turban ma z ręcznika,

A ten Turek to nasz Jurek.

Jurek-Turek polkę fika.

Rym-cym-cym,

Rym-cym-cym!

Już wiadomo, kto jest kim.

Co za postać, dziwna taka,

Patrzy na nas spod durszlaka?

Każdy chyba poznał Krzysia,

Kosmonautą Krzyś jest dzisiaj.

Rym-cym-cym,

Rym-cym-cym!

Już wiadomo, kto jest kim.

Jacek z puszek po ogórkach

Zrobił sobie kostium nurka.

Piotr jest farbą umazany

I udaje, ze jest z Ghany.

Rym-cym-cym,

Rym-cym-cym!

Już wiadomo, kto jest kim.

Kto kłopoty ma z mnożeniem,

Niech popatrzy się na Renię.

Nakleiła na spódnicę

Nie tabliczkę, lecz tablicę.

Rym-cym-cym,

Rym-cym-cym!

Już wiadomo, kto jest kim.

Maskarada, maskarada,

Gra muzyka-rym-cym-cym!

Chociaż maskę każdy wkłada,

My zgadniemy, kto jest kim!

Dokładne wypowiadanie wyrazu maskarada. Wyjaśnienie nowego pojęcia. Wypowiadanie podczas jednej długiej fazy wydechowej trzech lub więcej zgłosek: rym-cym-cym. (1,3,4,5,14 PP)

- kształtowanie spostrzegawczości i uwagi,

- wyjaśnienie słowa „maskarada”,

- kształtowanie poprawnego wypowiadania zgłosek,

- kształtowanie umiejętności poprawnego oddychania.

b.) „Znamy te cyfry” – wykonywanie zadań w kartach pracy. Określenie jakie cyfry znajdują się ...