Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Stachowiak
Data publikacji
2012-04-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
76

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

 Scenariusz zajęć dziennych w grupie 0 realizowany w oparciu o karty pracy i wyprawki sześciolatka "Razem w przedszkolu" zgodnie z nową podstawą programową wychowania przedszkolnego. Scenariusz uwzględnia odpowiednie proporcje zagospodarowania czasu oraz zawiera cele główne i szczegółowe. Dodatkowo w celu ułatwienia pracy dydaktyczno-wychowawczej uwzględniłam realizowane obszary nowej podstawy programowej.
 Pobierz (docx, 22,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć dziennych dla oddziału „0”

Prowadząca: Katarzyna Stachowiak

Data: 31.01.2012

Grupa: „0”B

Temat jednostki metodycznej: Zimowe zabawy i sporty

Temat dnia: Sporty zimowe

Cel ogólny: doskonalenie poprawnych wypowiedzi pod względem gramatycznym, składniowym, fleksyjnym, artykulacyjnym. Kształtowanie poprawnej sylwetki.

Metody:

- praca z obrazkiem,

- praca z tekstem,

- zajęcia praktyczne,

- pogadanka,

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyty CD, książeczki „Kraina szlaczków dla małych ślimaczków”, ołówki, pisaki, książka A.A Milne’a „Kubus i zima”, tekst wiersza Jerzego Kiersta Łyżwiarka, karty pracy „Razem w przedszkolu”, kredki, kartki A4, flamastry, 3 wzory różnych kolorowanek, strój gimnastyczny, woreczki, ringo

Czas trwania zajęć: 5h

Formy pracy:

- indywidualna,

- zespołowa,

- grupowa,

Przebieg zajęć:

Powitanie i sprawdzenie obecności.

Swobodna zabawa dzieci bez udziału nauczyciela 1h (1,2,6,10 PP)

- obserwacja zachowania dzieci,

- kształtowanie nawyku odkładania zabawek na swoje miejsce i porządkowania kąciku zabaw,

- doskonalenie przestrzegania reguł i zasad ustalonych w grupie.

Ćwiczenia i zabawy ruchowe przy muzyce. Ćwiczenia rozciągające różne partie mięśni. Ćwiczenia oddechowe. Zabawy ruchowe: „Latające śnieżynki”, „Opadające płatki śniegu”, „Rzucamy śnieżkami”, „Lepimy bałwanka”. „Łyżwiarze”, „Saneczkarze”, „Narciarze”(5,6,8 PP)

- kształtowanie prawidłowej sylwetki i postawy ciała,

- kształtowanie ogólnej sprawności organizmu.

4. Zajęcia dydaktyczne: 1h

a.) Słuchanie wiersza Jerzego Kiersta Łyżwiarka (1,3,4,14 PP)

Łyżwiarka

Grażynka choć mała, już jeździ wspaniale.

O! Tańczy walczyka…Prawdziwy to balet!

Spódniczkę ma białą, niebieski sweterek….

Dzieciaki się patrzą – tu szereg, tam szereg.

A ona przepływa nad lodem jaskółką,

A potem – piruet! I w kółko, i w kółko,

Aż miga kokardka, aż miga warkoczyk,

A potem znów walczyk –znów walczyk uroczy.

Uważne słuchanie treści wiersza i odpowiadanie na pytania dotyczące jego treści:

Na czym jeździła Grażynka?

Po czym jeździła?

Jakie figury wykonywała?

- doskonalenie uważnego słuchania czytanego wiersza,

- utrwalenie nazw sportów zimowych,

- doskonalenie poprawnych wypowiedzi pod względem gramatycznym, artykulacyjnym, składniowym i fleksyjnym.

b.) Wykonywanie zadań w kartach pracy – Kończenie rysowania dróg łączących dzieci ze sprzętem sportowym. (1,3,4,9,14 PP)

- kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,

- doskonalenie sprawności manualnej rączek,

- utrwalenie poznanych sportów zimowych oraz sprzętów sportowych

c.) „Sporty zimowe” – pogadanka. Wypowiadanie się na określony temat. Nazywanie sportów zimowych (saneczkarstwo, narciarstwo, łyżwiarstwo) oraz osób uprawiających sporty zimowe. Podział wyrazów na sylaby: narciarz, saneczkarz, łyżwiarz. (1,3,4,14 PP)

- kształtowanie poprawnych wypowiedzi pod względem gramatycznym, składniowym, artykulacyjnym i fleksyjnym,

- utrwalenie nazw sportów zimowych,

- określenie nazw osób uprawiających dany sport,

- doskonalenie umiejętności podziału wyrazów na sylaby.

Przygotowanie do śniadania. Po posiłku mycie zębów i rączek (1,2 PP)

- kształtowanie nawyku poprawnego zachowania ...